Onko teillä vietetty lapsen ristiäiset kirkossa?
Jos oli kirkossa niin mentiinkö sieltä kotiin kahville vai oliko kahvittelu kirkon tiloissa? Oliko kirkko silloin varattu vain teille? (Ev lut)
Itse olen aina ollut paikalla vain sellaisissa missä pappi on tullut kotiin. Aloin miettiä että tulevan lapsen ristiäiset olisi kiva kirkossa pitää mutta miten suunnitella kahvittelu sitten?
Ulkomailla olin kerran kirkossa kyllä ristiäisissä mutta siellä liukuhihnalta kastettiin lapset vuorotellen eli vanhempia oli paikalla iso määrä. Suomessa ei kai tällaista ole?
Kommentit (15)
Meillä on ollut molempien lapsien ristiäiset kappelissa ja kahvittelu myös siellä kappelissa. Ihanat ristiäiset minusta. Vieraita on ollut 20-30 henkeä ja lisäksi olen saanut paikalle myös molemmilla kerroilla kanttorin ja muutenkin musiikkia.
Ei mitään liukuhihnatoimintaa ole ollut, ihan omassa rauhassa on ristiäiset pidetty.
ja kahvitilaisuus kotona. Kirkko oli avoinna muillekin (kesäaika ja turisteja) mutta paikalla olleet kyllä kunnioittivat tilaisuuden luonnetta, joku kysyi jälkikäteen lupaa kuvata.
Ja nykyään kastetaan yksi lapsi kerrallaan, ei ole montaa vauvaa samaan aikaan niinkuin ennen.
Turun Tuomiokirkossa, joka luonnollisesti kaikille avoin. Kasteeseen kuitenkin varattu rauhallinen osa kirkon edessä. Ruoka ja kahvit oli kotona.
Kaksi seuraavaa kastettiin kotona.
Musiikista tuo pointti oli hyvä. Kuulostaahan ne virret paremmilta kun saa musiikinkin siihen. Ei muuta kun soittoa papille sitten :)
ja varasin seurakunnan virastosta tuon kahvittelutilan hyvissä ajoin. Kävin sitten suntion kanssa katsomassa nuo tilat, laitteiden käyttämisen, pääkytkimet tms. ja ilmoitin pääemännälle hygieniapassini numeron (se vaaditaan jos tiloissa käsitellään ruokaa).
Minä olin tosi tyytyväinen tähän. Ei tarvinnut siivota omaa kotia, kylmätiloja oli riittävästi ja tiloissa oli ilmastointi, mikä oli pelastus koska sinä päivänä oli 30 astetta lämmintä. Parkkitilaa oli riittävästi, ei tarvinnut ohjailla vieraita parkkeeraamaan jonnekin lähikaupan pihaan tautisen kauas kuten kotijuhlissa. Tiskit ja muu hoitui näppärästi isoilla astianpesukoneilla ja liinat vaan vietiin pyykkikoriin tilaisuuden päätteeksi.
läheisessä kappelissa jossa tilaisuus oli vain meille. Kahvit järjestettiin kappelin tiloissa joka oli hyvä ratkaisu. Toimme omat tarjottavat mutta saimme lainata astioita seurakunnalta joten säästyttiin tiskaukselta ja lisäksi ei meiltä olisi löytynyt astioita niin monelle vaikka ei ne suuret juhlat edes olleet. Tilat ja astiat eivät tietenkään maksaneet mitään.
On ollut Espoon Tuomikirkossa ja ruokatilaisuus
seurakunnan tiloissa. Vieraita n. 30.
Kotiin ei olisi mahtunut.
Olen aina halunnut lapseni ristiäistilaisuuden tohon kirkkoon, sain sen. Se on meidän kotikirkko.
Äitini hoiti ruuat ja kahvit ja kakut. Me maksoimme tietty koko lystin.
Toisella kertaa oli kyseessä suosittu nähtävyys ja heti tilaisuuden lopuksi turismot vyöryivät kirkkoon.
Kahvit olivat muualla. Ekalla kertaa kauniissa saarikahvilassa (jonne autolla pihaan). Toisella kertaa kaupunginosamme suositussa kahvilassa, joka ei ole muuten sunnuntaisin avoinna.
En olisi jaksanut kahvittelua kotona. Molemmilla kerroilla oli vieraita n. 25.
oli kirkossa kaste ja viereisessä huoneessa olevassa seurakuntasalissa kahvit. Tuotiin itse tarjottavat, mutta astiat ja pöytäliinat sai kirkolta. Tilat maksoi yht. n. 30€ eli edullista oli + nätit tilat ja ei tarvinnut kotia puunata ;)
Kahvitukset pidettiin seurakuntakeskuksessa.
Maksoimme tarjottavista,kahvi ja tee tuli seurakunnalta, kuten myös heidän tilojensa vuokra. Oli tuttu pappi ;)
kahvit juotiin srk:n tiloissa. Siellä oli catering ostettuna paikalle.
Rentouttavaa ja helppoa.
30 ihmistä ei olisi mahtunut meille talvisaikaan olohuoneeseen. Tai mahtunut ja mahtunut. Ei olisi ollut ainakaan kovin kivaa.
Hyvä ratkaisu.
josta sitten ajéttiin seurakuntatalolle kahville
toisella kertaa kastettiin tuolla srk talolla.
tilanpuutteen vuoksi. kaksiossa olis ollu vähän ahdasta
Vahvistui oma kanta asiaan kun eihän sitä kotona välttämättä jaksa siinä kohtaa kestitä isoa porukkaa ihmisiä. Kauhea siivoaminen olisi taas ennen ja jälkeen jos kotona hössöttäisin :D
Parkkeerauskin onnistuu tosiaan paljon helpommin. Tunnelmakin juhlavampi siellä.
ap