Lue keskustelun säännöt.
isoäitini tuntemattomaksi jäänyt isä.Mistä voin selvittää? Mussa on ulkomaalaista verta ja paljon.
01.06.2012 |
Haluan saada tän oikeasti selvitetyksi,mutta miten.Tänään katsoin taas peiliin,näin mummin silmät.En ole suomalaisen näköinen.Kulkenut äitinsä sukunimellä.Isänsä kuollut kun mummi oli n.alle viisi.Lyötyykö jos esim saksalainen sotilas jne?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mutta sukupolvea lähempää. Isoäiti oli naimisissa jonkun puolalaisen sotilaan kanssa, joka häipyi teilleen ensimmäisen maailmansodan aikana. Ilmeisesti meni Venäjälle ja taisi siellä perustaa perheen, sieltä tuli kirje joskus 50-luvulla ja isä sanoi että hänellä on sisko.
Aina välillä käy mielessä että pitäisi selvittää onko siellä Venäjällä paljonkin serkkuja, ne olis ainoat serkut mitä isän puolelta on. Mutta kun isoisä on joskus 1800-luvun puolella syntynyt, niin vähän toivottomalta tuntuu.