Prinsessa Estellellä ei ole uskonnonvapautta
Ruotsin perustuslaissa sanotaan, että maan hallitsijan täytyy olla Ruotsin evankelis-luterilaisen kirkon jäsen, minkään muun uskontokunnan edustaja tai ateisti ei lain mukaan voi nousta valtaistuimelle.
Käytännössähän tämä tarkoittaa sitä, että tänään kastetulla pikku prinsessalla ei todellisuudessa ole uskonnonvapautta, joka sekin niin ikään määritellään Ruotsin perustuslaissa. Aika erikoista tämä ristiriita, ei ole laki sama kaikille.
Estelle siis ei voi koskaan kääntyä ortodoksiseen tai katoliseen uskoon tai edes erota kirkosta ilman että menettää kruununperimysoikeutensa. Surullista.
Kommentit (8)
Ei sitä voi vaan syödä niitä rusinoita pullasta.
ryhtymään kuningattareksi. Hän voi luopua kruunusta ja sen jälkeen kääntyä ihan mihin uskontoon tahansa. Estellellä on siis uskonnonvapaus.
Ei sitä voi vaan syödä niitä rusinoita pullasta.
periaatteessa Estelle ei ole valinnut työtään. Tietysti hän voi myöhemmin luopua prinsessan tittelistä mutta sitä tuskin sulatetaan.
Ei sitä voi vaan syödä niitä rusinoita pullasta.
periaatteessa Estelle ei ole valinnut työtään. Tietysti hän voi myöhemmin luopua prinsessan tittelistä mutta sitä tuskin sulatetaan.
kun vanhemmat pakkokastavat lapsensa omaan uskontoonsa. Missä se yksilön vapaus nyt on?
Sitäpaitsi henkilökohtainen usko on niin oma asia ettei kenenkään pitäisi puuttua toisen uskoon. Nimikristityillä on taas ihan omat meininkinsä!
kun on kaikki autot,vaatteet koti vimpan päälle.
Lakihan muuten kieltää myös syrjinnän uskonnollisin perustein.. eikös se, ettei pääse kuningattareksi ellei kuulu johonkin tiettyyn kirkkoon, täytä kaikki syrjinnän merkit?!
Siis ei niin että Estrellaa syrjitään, vaan että kaikkia niitä jotka ei kuulu ev.lut.kirkkoon. Tästähän vois nostaa isommankin haloon.
Kyllä estellekin olisi varmasti mieluummin ateistihörhö.