Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten rauhoittaa pitkävihaista ja hyvin vihaista 2-vuotiasta?

Vierailija
21.05.2012 |

Kun suuttuu, huutaa helposti puoli tuntia "haluaa, ei halua, haluaa" -juttuaan eikä tosiaan anna lohduttaa. Lyö naamaan ja sanoo itsekin, että "lyön äitiä". Jos laittaa jäähylle, voi käydä vaikka 5 kertaa 2 minuutin välein hieromassa sovintoa, niin käpälää tulee naamaan heti. Ennen pyysi anteeksi, nyt on oppinut kieltäytymään siitäkin.



Mitä tehdä? Vai annanko vain raivota niin kauan kun itsekseen rauhoittuu ja olen välittämättä siitä, että käy aina välillä lyömässä minua?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaivaa kaapista palapelin, jonkun unohdetun hauskan lelun tai mitä vaan, ihan kuin koko raivostumista ei olisikaan.

Vierailija
2/3 |
21.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tue muutenkin kiukun sanallista ilmaisua. Sanoita lapsen tunteita; " Sä olet nyt tosi vihainen... sua harmittaa nyt kun..." jne. Saa olla vihainen, mutta täytyy oppia ilmaisemaan sitä muita vahingoittamatta. Usein siinä harmikin lientyy, kun kokee tulevansa kuulluksi ja ymmärretyksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja syön itsekin. Suklaata jos pyytää lisää, sanon että on loppu. Sitten mennään tekemään jotain muuta, vaikka nallelle voileipä, kokoa 2x4cm. Välillä pelkkä nallen leipäkin riittää lahjukseksi.