Päiväkotipäivien lyhentäminen
Miksi päiväkodissa vastustetaan niin kovin sitä, että lapset tulisivat myöhempään hoitoon? Meillä mies voisi viedä lapset vasta kymmeneen ja minä haen puoli viiden maissa, mutta se ei kuulema mitenkään käy. Hoitajilla on kyllä kova kiire lopettaa työpäivänsä, vaikka päiväkodin pitäisi olla auki viiteen saakka.
Kommentit (12)
Mitään muuta syytä tuohon ei voi olla. No, otapa yhteys päiväkodin johtajaan ja pyydä häntä informoimaan alaisilleen, että sinun lapsesi tulevat päiväkotiin klo 10. Sillähän tuo selviää.
Miksi päiväkodissa vastustetaan niin kovin sitä, että lapset tulisivat myöhempään hoitoon? Meillä mies voisi viedä lapset vasta kymmeneen ja minä haen puoli viiden maissa, mutta se ei kuulema mitenkään käy. Hoitajilla on kyllä kova kiire lopettaa työpäivänsä, vaikka päiväkodin pitäisi olla auki viiteen saakka.
silloin kun haluat ja myös hakea, toki tarha aukioloaikojen puitteissa.
mäkin vein h´ja hain miten työt meni, ja ilmoitin ajat aina etukäteen.
eli sen kun vaan viet.
Miten tämä kuuluu hoitajille? Ne on siellä töissä eikä päätä asioita, ne päättää se omistaja.
ysiin mennessä pitää olla paikalla. Johtuu siitä, että retkeilevät paljon esim. metsissä, kirjastossa, nukketeatterissa, leikkipuistoissa jne. Yhdeksältä pitää lähteä jotta ehtivät lounaalle takaisin. pieni päiväkoti, niin kukaan hoitaja ei voi jäädä odottelemaan myöhässä tulijoita.
Mun mielestä ihan ok, vaikka meilläkin tosiaan olisi tuo mahdollisuus, että veisin myöhemmin, kun työaikani alkaa vasta kymmeneltä.
käydään läpi päivän ohjelmat, aamuleikit jne. tärkeä päivän kokoaminen lapsille. Meille saa periaatteessa toki tulla myöhemminkin, mutta lapsi tulee sitten vähän niinkuin kesken ja "pallo hukassa" kun muut on jo leikeissään.
T. ryhmiksen hoitaja
Meillä tulee perjantaina seuraavan viikon ohjelma meilillä. Siitä näkee, onko jokin erityinen retki jollakni päivällä.
Retkipäivinä voi sitten viedä klo 9 päiväkotiin tai monelta siellä nyt sitten pitääkään olla, että pääsevät lähtemään.
Retket yms normaalista poikkeavat ohjelmat infotaan etukäteen. Ainut mistä toivovat että kerrotaan etukäteen jos mahdollista, jos lapsi haetaan kesken päiväuniajan. Tämäkin siitä syystä, että ehtivät rauhassa herättelemään lapsen. Joskun jos olenkin päässyt töistä lähtemään aikasemmin ja mennyt hakemaan niin että poika vielä nukkuu niin ikinä kukaan ei ole siitä sanonut mitään. Ehkä vähän naureskellut että saas nähdä miten jäppinen herää tuolta.
Erikoinen päiväkoti ap:lla!
Älä tee siitä normia:) Meillä lapset voivat tulla vaikka 11.00 päiväkotiin, ja viiteen on pulju auki:)
Mitä vähemmin lapsi ryhmähoidossa sen parempi.Jos hoitajat eivät tätä kunnioita ei Sinun tarvitse siitä välittää, vie vaan lapsesi myöhemmin.