Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaalimato mainokset tv:ssä ja radiossa ovat kiusallisia

Vierailija
30.04.2012 |

minusta. Ne ääntelyt ainakin.

Kommentit (42)

Vierailija
1/42 |
12.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma 6-vuotiaani ei ikinä tyytyisi selitykseen kaalimadosta olentona. Kysyisi varmaan heti, että miksi niitä sitten mainostetaan noin ja eihän kukaan tahdo tuhoeläintä ostaa.


ja sille, jota lapsen toistelu häiritsee: lapset ovat hokeneet ja toistelleet kaikkea tuollaista jo maailman sivun. Mitä hittoa sekin haittaa? Mua ainakin vaan naurattais, jos tollasen kuulisin lapsen suusta. Koska se ei todellakaan tiedä mistä on kyse ja tuskin edes miettii sitä. Vähän sama kuin lapset laulaa, että missä sää oot, mää oon kännissä. tai näytä mulle missä sullon rusketusraidat. tai tahtoisin olla sun kanssasi sillai, tiedäthän kyllä itseki millai (oli hitti mun lapsuudessa, eikä todellakaan tiedetty millai. :D) eikä aikuinen voi estää lapsiaan, jos ne tommosia kuulee ja jää päähän. ei se kerro mistään huonosta vanhemmuudesta, eikä sitä tarvii hävetä. miksi elämä pitää ottaa niin tiukkapipoisesti. eikö voi stressata asioita, joilla on väliä ja nauraa hauskoille sattumksille, jotka ovat ehkä vähän nolohkoja, muttei mitään vakavaa.

Vierailija
2/42 |
12.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ymmärrä miksi niitä pitää ähkimällä ja voihkimalla mainostaa. Eiköhän jokainen ymmärrä niiden käyttötarkoituksen vähemmälläkin..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/42 |
12.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaalimato mainokset tv:ssä ja radiossa ovat kiusallisia minusta. Ne ääntelyt ainakin.

Vierailija
4/42 |
12.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on munkin mielestä ärsyttäviä.

Muuten eivät häiritse, meillä on kuitenkin miehen kanssa melko suuri arsenaali leluja, filmejä ym ym

Vierailija
5/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seksivälineissä ei ole mitään pornoa! saattaahan se lapsi kysyä vaikka että miten vauvoja tehdään. Kai nyt jokainen normaali ihminen osaa käsitellä lapsen kysymyksia ja vastata niihin lapsen ikä huomioiden.


Ei meillä ainakaan tehty lapsia hieromasauvan avulla, ei niillä ole muutenkaan mitään tekemistä lasten teon kanssa. Ei hyvä seksi mitään apuvälineitä kaipaa=)

Vierailija
6/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamubussissa on raivostuttavaa kuunnella noita mainoksia, samoin myös aamupoikia ym. alapääjuttujen mestareita. Ei vielä 10 vuotta sitten touhu ollut ihan tuollaista...nykyään porno tulvii kaikkialta eikä sitä voi estää, edes lapsilta. Radiosta tulee vihjailevia puheita ja ähellystä, ulkomainoksessa on povipommi melkein nakuna ja provosoivassa asennossa. Minä en ole siveyden sipuli vaan seksielämäni on rikas ja erittäin aktiivinen, mutta en kaipaa jakaa sänkyjuttuja tai siihen liittyvää erotiikkaa koko kansan kanssa. Utrion sanoin (suunnilleen): "Mainosten perusteella voisi luulla, että joulun suurin asiakaskunta onkin huorat, jotka etsivät päällepantavaa".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokapaikassa on voihketta, kumimunia ja synonyymi sanalle kaunis on nykyään "seksikäs".

JÄRJETÖNTÄ.

Vierailija
8/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaalimadon mainokset, ja tv:stä ne onneksi tulevat myöhään, mutta silti tällä hetkellä ne ovat surkeita. Jossain mainoksessa se akka huutaa tosi teennäistä pornovoihkintaa, eikä lasten tarvitse edes olla tv:n ääressä kiinnittääkseen huomion johonkin noin kummaan ääntelyyn.

Ja ne nyt pyörivät vissiin muka humoristiset mainokset vaan ovat huonoja. Mä en ole tajunnut mitä tekemistä jollain öljylöydöksellä on kaalimadon kanssa, tai eläimillä, jotka ryömivät rantaan. Siis kuinka surkeita mainoksia ne suostuvat oikein ostamaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ne lapset tajua mistä niissä mainoksissa on kyse. eikä ne tajua kaksimielisyyttä lauseessa pukki maistaa piparia. niiden mielikuva on joulupukki syömässä joulupiparia, yksinkertaisesti. söpöä. lapsissa kun on sellainen ominaisuus kuin keskenkasvuisuus, eli karkeasti tyhmyys. niiden aivot ei vaan kertakaikkiaan ole kehittyneet ymmärtämään vielä tommosia eroottisia merkityksiä.



eli teidän nolostelut menee ihan hukkaan. ja jos lapsi sattuu kysymään kaalimadosta, voi sanoa, voi sen kuitata aikuisten juttuna. tai kertoa sen biologisen totuuden: kaalimato on toukka, tuholainen joka syö kaaleja kaalipellolla.



mitä niihin tyttöihin tulee, niin en puutu tässä muuhun pornoistumiseen, en todellakaan kannata sitä. mutta kaalimato: miten te saatte sen väännettyä niin, että naisen pitää olla miehen panopuu, tehdä mitä mies haluaa ja ottaa suihin välitunnilla jo teininä? eikös kaalimato tuote ole dildo? ja mitä varten dildot on? NAISEN mielihyvän vuoksi. että naisella on oikeus nauttia seksuaalisuudestaan myös. ei vain tyydyttää miehiä. ihan hyvä sanoma??? tässä asiassa mielestäni suunta on ollut positiivinen historiaan verrattuna.

Vierailija
10/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi kivaa todellakin kun 5v huutelee innoissaan että "kaalimato.com - jotta elämä olisi nautinnollisempaa". Ei siis todellakaan ymmärrä tuon pätkän merkitystä, mutta toistaa sitä siinä missä muitakin kuulemiaan mainoslauseita.



Olen alkanut boikotoimaan radiokanavia joilla nuo mainokset tulee. Iskelmällä esimerkiksi joka säätiedotuksen tarjoaa kaalimato.com. Olen varmaan todellinen tiukkapipo, mutta minusta näitä mainoksia ei pitäisi tulla tv:ssä eikä radiossa ennen kello 21.



Ja ei tässä edes ole pääpointtina se että nuo mainokset aiheuttaa kiusallisia tilanteita, vaan juurikin se kuinka tänä päivänä seksi tursuaa joka puolelta. Missään siltä ei voi vättyä ja jos pidät seksuaalisuutta yksityisasiana, sinut leimataan ahdasmieliseksi tiukkapipoksi. Ärsyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/42 |
11.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma 6-vuotiaani ei ikinä tyytyisi selitykseen kaalimadosta olentona. Kysyisi varmaan heti, että miksi niitä sitten mainostetaan noin ja eihän kukaan tahdo tuhoeläintä ostaa.

Vierailija
12/42 |
18.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhan nosto, mutta jos tarpeeksi tykkääjiä tähän ryhmään saadaan, niin ehkä nuo ärsyttävät mainokset saadaan pois radiosta.

https://www.facebook.com/pages/Seksikauppojen-mainokset-pois-lastemme-silmist%C3%A4-ja-korvista/189414681227845

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en ole tiukkapipo, mutta mun mielestä ollaan menossa ihan väärään suuntaan. Seksi arkipäiväistetään ja "pornoistetaan". Huolestuttavaa, että yläkouluikäisten mielestä pimppikarvat pitää ajella, pojille kuuluu antaa suuseksiä koulun vessassa ja jokatytön pitää hankkia seksileluja viimeistään 14-vuotiaana.


Tuntuu, että tytöt joutuvat etsimään seksuaalisuuttaan ihan vääristä uomista, naisille kun on tärkeää, että seksuaalisuuteen liittyy romantiikkakin. On tosi kurjaa, jos tytölle on tarjolla vain sama rooli kuin jossain pornoelokuvassa. Pornon ulkopuolelle jää eroottisuus laajemmin, viettely, läheisyys, romantiikka.

11

Vierailija
14/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pornoistuminen ei. Ja omistan kyllä itsekin "välineen", mutta en koe, että se olisi avain hyvää seksiin tai mikään pakollinen osa seksielämää, kuten nämä mainokset yleensä antavat ymmärtää. Seksi on minulle kaunis, sensuelli ja eroottinen asia, ei mikään arkinen harrastus, johon ostetaan välineitä ruokakauppareissulla tai jonka hyvyyttä mitataan välinearsenaalin laajuudella.

Ärsyttää ylipäätään se, että seksistä tehdään junttia välineurheilua,


En voi itse saada tällä hetkellä orgasmia ilman "välinettä", joten en pidä välineenkäyttöä junttina.

Ymmärrän toki, mitä tarkoitat. Muistan, kun Iso-Roballa oli seksiliike ja sen ikkunassa oli muovinen lammas, vanhemmat hermostuivat siitä, kun oli vaikea selittää lapselle.

Mutta seksuaalisuus ei taida olla sinulle luonnollinen asia, jos se on noin vaivaannuttavaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pornoistumiseen. Ehkä jälleen on kyse kohtuullisuudesta. Jos kaappi on täynnä välineitä, päässä on tyhjää ja seksi tuntuu pakkopullalta, silloin asiaa lähestytään väärästä päästä. Pelkkä välineiden kauppaaminen ei taas tarkoita mielestäni sitä, että se johtaa epäterveeseen seksuaalisuuteen (ei ole löydetty omaa seksuaalisuutta eikä pysty nauttimaan seksistä). Minusta siis maailma ei olisi parempi paikka, jos välineitä lakattaisiin myymästä.

Vierailija
16/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sahausääntä ja miehen ähellystä. Eihän se lapsille avautunut mutta kiusallinen esim. työpaikalla jos oli radio auki.

Vierailija
17/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

löydä niitä vähemmälläkin mainostamisella. Eikö noitakin voitaisi mainostaa vaikka iltakymmenen jälkeen?

Vierailija
18/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoin radion seksipuheet. Niitäkin tulee pitkin päivää, milloin miltäkin kanavalta.



Nykyään on mielestäni tosi vaikeaa rajata lapsilta sopimattomat asiat pois. Ei voi yhtään ennakoida esim. ajankohdan perusteella. Viimeksi tuli jotain anaalipanojuttua keskellä päivää ylen radiokanavalta, kun olin menossa lasten kanssa kauppaan.



Onneksi pahin pornoistuminen on mielestäni jo vähän ohi, ei tule enää ihan joka tuutista jotain vapauta seksuaalisuutesi -ohjelmia. Mutta huolestuttaa kyllä, miten tukea oman tyttären tervettä suksuaalista identiteettiä tässä maailmassa. Kyllä minä toivoisin, että lapseni kokisi itsensä niin vahvaksi ihmiseksi, että seksi ei olisi vain seksiä.

Vierailija
19/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harva nainen saa yhdynnässä orgasmin, lelut tai masturbointi antaa mahdollisuuden. Lapsille voi sanoa, että ne on aikuisten leluja. Seksivalistusta pitäisi saada jo kotona ja lapsille opettaa, ettei seksuaalisuus ole hävettävää. Lapsille opetetaan kotona myös se, että seksiä harrastetaan vasta silloin kun kummatkin on valmiita ja se on kahdenkeskeinen herkkä ja hieno asia, mitä ei huudella kaupungilla. Kasvatuksesta kiinni! Teini-ikäinen poikani ei kuittele,että karvat pitää ajella ja suuseksiä saada koulun käytävillä. Seurustelee, eivätkä ole vielä tehneet sitä. Poikani ei painosta ja olemme kokoontuneet pöydän ääreen tytön äiti mukaanlukien ja olemme pitäneet seksivalistuksen ja ehkäisystä tiedon. Eli kasvatuksesta kiinni :)

Vierailija
20/42 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ryhmäpaineet ja yhteiskunnan asenne vaikuttavat kaikkiin nuoriin. Vaikka kuinka paukuttaisi sitä tervettä asennetta seksiin ja itsensä arvostamiseen kotona.



Aikuinen ihminen osaa etsiä kyllä niitä leluja ja muuta apua hankalaan seksielämään tarvittaessa, ilman että sitä paukutetaan koko ajan räikeästi joka tv-kanavalta ja radiossa äänitehosteilla ryyditettynä.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme yhdeksän