Alkaako opiskelevaksi vai työttömäksi/pätkätyöläiseksi yh:ksi
Opiskelijana saisin rahaa niin, että n. 300 e/kk olisi käytettävissä ruokaan, hygieniaan, vaatteisiin, hurvitteluun, opiskeluun, lapsen hauskuuksiin, lahjoihin, kodin hankintoihin... Kaikkeen vuokran, bussikortin, vesi-, puhelin- netti- ym. menojen lisäksi. Tuloihin on huomioitu opintolainan nostaminen.
Työttömänä saisin rahaa niin, että niihin samoihin ruokiin, hygieniaan jne. jäisi n. 700 e/kk. Työttömyyskorvausten saanti kuitenkin vaikeutuisi jokaisen työpätkän vuoksi.
Todennäköisesti pätkätyötä olisi tarjolla opiskelijalle tai työttömälle harvakseltaan, matalapalkkaista keikkaa.
Tavallaan mieli tekisi opiskella ainakin jonkin aikaa ja katsoa, että kuinka pärjäisi. Opiskelu kestäisi kuitenkin 3-4 vuotta, jos mielisin valmistua. Valmistuminen kyllä toisi aika hyvän työllistymistakuun ja paremman palkankin.
Minulla on 1 murrosikäinen lapsi.
Kommentit (5)
tuon kahden vuoden omaehtoisen koulutuksen määräajan umpeuduttua voit jatkaa opiskelua opintotuella.
Itse opiskelen ja on kyllä niin rasittavaa kitkusuta ettei mikään..
Ei ihme että moni on mielummin työttömänä jos ei kunnon töitä ole saatavilla. Mutta mutta.. pidemmän päälle opinnot on paremmat, jotta ainakin on mahdollisuus päästä pois kitkuttelusta ja työttömyydestä.
minulla on jo hyvä koulutus enkä ole vielä työtön ja opiskelut alkavat jo syksyllä. Ap.
Minä teen noin kuin nro 2 kertoi. Omaehtoinen opiskelu ja saan 1059€ kuukaudessa +työpaikan, jossa olen harjoittelijana ja johon työllistyn paremmalla palkalla vuoden päästä.
Pyri siis pääsemään ns. työttömän omaehtoiseen koulutukseen. Tällöin saat opiskellan kaksi vuotta työttömyyskorvauksella + verottoman 9 eur jokaiselta opiskelupäivältä (+aluksi päivärahan korotettuna).
Oikeutta työttömän omaehtoiseen opiskeluun pitää hakea aina erikseen (TE-toimistosta). Hakijan pitää olla yli 25-vuotias, ja opintojen sellaisia, että niiden katsotaan merkittävästi edistävän työllistämistä. Jos harkitset esim. hoito- tai sosiaalialan koulutusta, mahdollisuudet päästä omaehtoisen koulutuksen piiriin ovat hyvät.
Mitstäkö tiedän - opiskelen itse omaehtoisella AMK-tutkintoa.