Sain molemmat lapseni alle 20-vuotiaana ja olen siitä onnellinen!
Sain "lapsista huolimatta" hankittua koulutuksen ja hyvän ammatin. Nyt täytämme miehen kanssa 40 ja on se ihanaa, kun lapset on käytännössä jo omillaan. Meillä on nyt aikaa matkustella ja nauttia elämästä kahdenkin.
Suoraan sanoen säälin niitä, jotka viettävät parhaat aikuisvuotensa hiekkalaatikon reunalla tai teinien kanssa tapellessa..
Kommentit (6)
Minä sain lapseni yli 34 vuotiaana, siis elämää nähneenä aikuisena! Säälin niitä, joilta jää nuoruus elämättä huuvatavien kakaroiden takia!
Ja olen tosi onnellinen, että sain lapseni vasta myöhemmällä iällä! Opiskelin lääkäriksi, seurustelin, juhlin, reppureissasin nuorena ympäri maailmaa. Erikoistuin, rakennettiin unelmien talo ja kerättiin omaisuutta ennen lapsia. Nyt nuorin täyttää 3 ja aloitan työt taas 3 päivänä viikossa, koska itse haluan. Ikäiseni akateemiset ystäväni ovat samassa elämäntilanteessa, varakkaita ja pieniä lapsia. Matkustellaan, shoppaillaan, osallistutaan paljon lastenharrastuksiin jne. Olen täysin varma, että olisin OMALLA KOHDALLANI katunut sitä, jos olisin tehnyt lapseni alle pari kymppisenä. Mutta jokainen tallaa tavallaan!
että sä vietit nuoruutes siellä hiekkalaatikon reunalla :D
lasteni kanssa hiekkalaatikolla. Tein lapset 3-kymppisenä ja nyt on ihanaa kun on 3 lasta 9v 7v ja 3v ja saan nyt elää sitä rauhaisaa kotielämää jota en olis jaksanu parikymppisenä...mä säälin sua ao kun olet joutunut siihen silloin kun olis pitäny tehdä ja kokea kaikkea muuta nuorena!
kun vielä jaksaa olla ja touhuta lastensa kanssa ja viettää mitä rikkainta elämää.Voin vain kuvitella kolmekymppiset, nuupahtaneet ja hoitoon lapsensa laittavat äidit jotka tuletvat juuri tuollatavoin nuoria äitejä mollaamaan koska te ryppyinenne sekä elämän kolhuinenne tiedätte aivan kaikesta kaiken kaiken ;)
ja suoraan sanottuna haluaisin vauvaa vieäkin nyt nelikymppisenä. Tykkään pikkulapsiajasta ja tykkään isoista lapsista.