Yksityisyyden suoja virastoissa asioidessa!
Olin hiljattain menossa sovittuun tapaamiseen työkkäriin, olin melko ajoissa joten odottelin pienessä odotustilassa. Monilla virkailijoilla oli ovi auki tuohon odotustilaan, jossa olin. Nämä virkailijat tekivät töitään tietokoneidensa ääressä samalla toisilleen välillä jostakin kommentoiden. Yhdelle tuli työhön liittyvä puhelu, jonka päättyessä hän kertoi puhelusta työkaverilleen niin että kertoi tuon soittajan nimen, asian( oli varsin henkilökohtaista) niin, että myös minä kuulin kaiken! Olin hämmentynyt, miten ihmeessä voidaan puhua toisen asiakkaan kuullen asioista, joissa pitäisi noudattaa yksityisyyden suojaa. Asun pienessä kaupungissa, voisin jopa tuntea henkilön, jonka asioista puhuivat. Vähällä oli etten mennyt sanomaan, että voisitteko sentään laittaa oven kiinni kun puhutte toisten ihmisten vaikeistakin asioista. Odotustilassa ei tuolloin ollut muita, joten ei ollut mitään taustahälyäkään, kuulin asiat väkisin...pöyristyttävän huonoa käytöstä ja asiakaspalvelua!
Kommentit (11)
puhua toisilleenkaan asiakkaidensa asioista. Pistä palautetta. En haluaisi että lääkärini puhuisi siskolleni mun hiivatulehduksesta tai sormen murtumasta.
asiasta. Toisaalta pelkään, että palaute leimaisi minut hankalaksi asiakkaaksi, ja jos jotenkin se haittaisi asioiteni hoitumista siellä...ap
Ainakaan niin että se asioiden hoitamista haittaisi.
hoitoon, sen verran epäluottamusta herätti tuo toiminta. Eikä ole ainut kokemani huolimattomasti hoidettu asia tuossa virastossa. Kyllä siellä pärstäkerroin vaikuttaa melkoisesti, eivät ole aina ihan asiallisella linjalla. Voisin ajatella nimettömän palautteen laittamista laitoksen johtajalle. Ap
Voit antaa nimettömän palautteeen. ja halutessasi jonkun sähköpostin (jossa ei näy nimi), johon toivot asiasta vastausta. Viestin tarvitsee vaan mennä tarpeeksi korkealle taholle, jotta pikkupomot eivät vain pyyhi asiaa villasella, vaan pyrkivät muutokseen.
niin pidä huoli myös siitä, että kuvailet tapahtumaa sen verran yleisellä tasolla, etteivät virkailijat sen perusteella voi sitten tunnistaa sinua. Vaikka laittaisitkin palautteen paikan johtajalle, niin voi olla todennäköistä, että palaute laitetaan sellaisenaan eteenpäin heille, joita asia koskee.
Jossain terveydenhuollossa vielä voisi uskaltaa antaa palautetta ihan suoraan, mutta työkkäri on sellainen maailma, että ei kannata ottaa mitään riskiä, ettei joudu kadulle.
En halua ottaa riskiä, että omat asiat vaikeutuvat, varsinkin kun on nyt muutenkin hankala jakso elämässä menossa. Toisaalta tämänkaltainen varovaisuus harmittaa mua, kyllä tuollaisesta epäasiallisuudesta pitäisi pystyä sanomaan ilman pelkoa "kostosta". Olen kuitenkin huomannut, että työkkäri on juuri sellainen paikka, jossa turhautunut virkailija voi kyykyttää "pientä työnhakijaa".Ap
Työkkäri: istun odotussalissa, siinä edessäni on ilmottautumistiski...kuulen jokaisen asiakkaan henkilötunnukset ja muut henk.kohtaiset asiat.
Kela: Lasiovet välissä,mutta silti siihen odotustilaan kuuluu selvästi kaikki mitä kopissa puhutaan.
Verotoimisto: Kunnolliset ovet huoneissa,mutta ei mitään äänieristeitä..kaikki kuuluu selvästi odotustilaan.
Terveyskeskus: Ilmottautumisluukulta kaikki puhe kuuluu odotustilaan.
Sossu on varmasti ainoa virasto missä en ole kuullut vieraiden ihmisten henk.kohtaisia tietoja.
Ihan karseata puhua puhelimessa, kun seinät ovat pahvia ja nekin aiotaan viedä ja laittaa meidät avokonttoriin. Asiakaspalvelutila on iso huone, jossa pari palvelupistettä, joiden välillä on näköeste.. Kaikki kuuluu huoneen perälle asti mitä asiakas ja virkailija puhuvat.
Esimiehille on annettu palautetta, heitä ei kiinnosta. Eli kiitos laittakaa sitä palautetta tulemaan, jos vaikka asiakkaiden antama palaute saisi jotain toimenpiteitä.
Työkkäri: istun odotussalissa, siinä edessäni on ilmottautumistiski...kuulen jokaisen asiakkaan henkilötunnukset ja muut henk.kohtaiset asiat.
Kela: Lasiovet välissä,mutta silti siihen odotustilaan kuuluu selvästi kaikki mitä kopissa puhutaan.
Verotoimisto: Kunnolliset ovet huoneissa,mutta ei mitään äänieristeitä..kaikki kuuluu selvästi odotustilaan.
Terveyskeskus: Ilmottautumisluukulta kaikki puhe kuuluu odotustilaan.
Sossu on varmasti ainoa virasto missä en ole kuullut vieraiden ihmisten henk.kohtaisia tietoja.
Ei tuollaista saa tehdä, että ihmisten asioista puhutaan noin huolimattomasti.
Melko intiimejäkin asioita saatetaan sanoa ilman hienotunteisuutta ja yksityisyyttä, on kyllä melko loukkaavaa!