Sain kamalia kommentteja, kun laitoin fb:seen että olen parisuhteessa...
Olen seurustellut ihanan miehen kanssa nyt vakituisesti 2 viikkoa, ja tänään ilmoitimme facebookissa, että seurustelemme. Ennen tätä seurustelemisesta ei ole tiennyt kun lähimmät kaverimme.
Olemme molemmat n. 20.v, mutta miehen äiti kommentoi, että meidän olisi pitänyt kertoa ensin hänelle, on kuulemma ikävää lukea se vasta facesta.
Hän kyllä tiesi että seurustelemme, mutta olisi varmaan eka pitänyt käydä heille eka kylässä tms.
Pari minun kaveria kommentoi, että olisivat halunneet tietää eka kasvokkain, eikä lukea facebookista..
Olen näiden kavereiden kanssa nähnyt viimeksi jouluna, emmekä pidä juurikaan yhteyttä.
Harmittaa nää ihmisten kommentit, toki siellä oli paljon hyvääkin, mutta suurin osa tyyliin "aha no onnea, olis ollut kiva kuulla muutenkin kun tätä kautta!"
Eikai sitä nyt kaikille tarvi soittaa, että seurustelen, itse en ainakaan loukkaantuis vaikka kuulisin kaverin seurustelusta facessa, ellei sitten läheinen kaveri kyseessä.
Pitäiskö noille kommentoijille vastata jotain vai poistaa ne kommentit?
Kommentit (12)
Seurusteluhan ALKAA oikeasti ja virallisesti nykyään vasta siitä, kun fb-parisuhdestatus vaihdetaan.
Ihme valituksia, siis todella, ihmettelen. Vaikea kuvitella että kukaan laajasta kaveripiiristäni valittaisi jos kuulisi jostain elämäni tapahtumasta vasta fb:sta, ainoastaan äidille ja isälle olen erikseen kertonut vakituisesta suhteesta, raskaaksi tulemisesta ja muuttoaikeista ennen fb:a. Enkä pidä sitäkään välttämättömänä... no ehkä se raskaus sentään, siinähän ovat toiset tulossa isovanhemmiksi.
Itse ilmoitin kihlautumisesta fasessa ja kukaan ei pistänyt sitä pahakseen.
eiköhän ne siitä tajua tosin idiooteimmat voivat ottaa yhteyttä ja vinkua siitäkin.
Minä ainakin poistaisin tuommoset kommentit, tai sit kirjoittaisin tyyliin "Tämä on hyvä tyyli ilmoittaa kaikille
Mutta kommentit on typeriä. Älä välitä. :)
Paljon onnea kuitenkin teille, vaikka sainkin tätä kautta tietää :D
Outoa suhtautumista. En minäkään näe jokaista kaveriani joka kuukausi tai edes vaihda kuulumisia. Kukaan ei vetänyt herneitä nokkaan, kun kuukauden tapailun jälkeen laitoin faceen olevani parisuhteessa.
No pitääpä jättää kommentit huomioimatta...
Tarkoitin tosiaan että ollaan tunnettu jo muutama vuosi, mutta nyt ollaan kaks viikkoa oltu yhdessä...
Ei munkaan seurustelusta tiennyt ennen Facebook-päivitystä kuin vanhempani ja ehkä sisareni. Niin ja yksi kaveri.
Itse ihmettelin kans suhtautumista, miten sitten olis pitänyt ilmottaa? Jos olisin jättänyt ilmoittamatta, niin varmasti olis tullut sanomista, kun en ole mitään kertonut...
Mun mielestä on kiva lukea kaukana asuvien ja harvoin yhteydessä olevien kaverien tekemisiä ja kuulumisia fb:n kautta (:
Ja ttei jokaiselle viitsi soittaa vain ilmoittaaksesi, että olet parisuhteessa.