Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Piritta Hagmanin kotisynnytys - onneksi en ryhtynyt samaan!

Vierailija
08.05.2012 |

Minulla esikoisen synnytys oli kaikin puolin niin helppo, että suunnittelin ihan tosissani synnyttäväni toisen lapsemme kotona.



Luojan kiitos en siihen ryhtynyt. Enpä olisi enää elävien kirjoissa. Vaikka toisenkin lapsen raskaus sujui oppikirjojen mukaan, itse lapsen syntymä oli taas äärimmäisen helppo, nopea ja aika lailla myös kivuton (aivan kuten esikoisenkin), eli kaikinpuolin olisin ollut ns. ihanteellinen kotisynnyttäjä kaikkien etukäteen tehtävien arvioiden perusteella, niin synnytyksen jälkeen asiat muuttui aivan parissa minuutissa ja oma hengenlähtö oli lähellä.

Ilman leikkuriin pääsyä kymmenessä minuutissa olisi henki lähtenyt.



Onneksi mies sai pääni kääntymään ja päätin synnyttää sairaalassa.



Ihmettelen siis suuresti, miten kukaan uskaltaa vapaaehtoisesti synnyttää kotona.

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuoliko hän kotisynnytyksessä vai mitä?

Vierailija
2/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"alan ammattilaisena" uskalsi synnyttää kotona.



Kun tosiaan varmasti tietää, mitä siinä touhussa voi sattua. Luulisi että lapsen ja/tai äidin henki on kuitenkin niin arvokas, ettei siinä touhussa halua ottaa turhia riskej

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kerran itsekin olisit synnyttänyt, jos ei miehesi olisi ollut fiksumpi. Hänen ansiostaan olet hengissä.

Vierailija
4/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kun sun viestissä otsikko ja teksti ei yhtään vastanneet toisiaan. Tekstissä ei ollut mitään tietoa, miten tälle Piritalle on käynyt. Kuka hän edes on, onko jossain lehdessä siis ollut että synnyttää kotona?

Vierailija
5/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

(synnyttänyt myös toisensa), ja kaikki mennyt siis onneksi hyvin.



Minun pointtini oli se, että itse täysin maallikkona haaveilin ensimmäisen lapsen jälkeen synnyttäväni seuraavan kotona, sillä ensimmäinen synnytys sujui niin helposti ja oli tosiaan kaikin puolin niin helppo, että olisin tosiaan voinut synnyttää kotona ilman huolen häivää. ;)



Anteeksi sekava otsikkoni ja tekstini, teiltäkin puuttuu se kristallipallo, eli se mitä ajoin jutullani takaa...



Piritta toimii rapakon toisella puolella ns. ammattilaisena, eli opiskellut jonkin asteen doulaksi, ja puolestapuhuu kotisynnyksiä.



Niin luulisin että "alan ammattilaisena" ei todellakaan uskaltaisi lähetä synnyttämään kotona, sillä vaikka kaikki merkit viittaisi ennen synnytystä siihen, että voisi lähteä vääntämään kotona turvallisin mieli, niin synnytys on kyllä sellainen tapahtuma, ettei sen kulkua voi ennustaa, ja voi sattua mitä tahansa.



ap

Vierailija
6/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutupohjalta, ns ammattilainen faktan pohjalta. Joten koetetaan vaan ymmärtää, miksi hän halusi synnyttää kotona.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

apua siis mua jotenki ärsyttää toi Pirittan doulailu. Se on niin hurahtanut tähän äitiystouhuun ja synnyttelyyn. Mä olen yrittänyt itsestäni löytää, et miks mua aina ärsyttää nää yli-luomut. "Naiset ovat aina synnyttäneet kotona" "Imettäminen on ihanaa" -tyypit.



Siis olenhan minäkin synnyttänyt ja imettänyt, mutta jotenkin ne nyt oli semmosia vaiheita ja en jaksaisi niistä tehdä itselleni elämäntehtävää ja missiota.



Mulle on ihan sama, jos joku haluaa synnyttää kotona mutta sen höpinän kaiken maailman "laula kivut pois" -jutuista voisi ihan oikeasti tuoda jonnekin realismin tasolle. Ensisynnyttäjä-raukat saavat todella epärealistisia mielikuvia synnytyksestä. Fakta kuitenkin on että SUURIN osa synnyttäjistä kärsii todella suurista kivuista synnytyksessä (myös 40-luvulla siellä saunassa) -siinä ei auta kuin painaa ja jaksaa ja kestää. Siinä mitkään lauleskelut auta.



Sitten on poikkeuksia, kuten omakin toinen synnytykseni -olisin varmaan puiston penkillä voinut melkeen kuopuksen pyöräyttää kun niin helppo oli synnytys, mutta emmä nyt herranjumala alkais sen perusteella saarnaamaan, että "synnyttäminen on niin helppoa ja vaivatonta"



No, aika auttaa ja Pirittankin lapset ja hän itse kasvaa vanhemmaksi ja viisaammaksi. Tai ehkä hänelle sitten osuu se todella hankala synnytys, joka opettaa.

Vierailija
8/19 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

- kahdesti.



Onneksi en lähtenyt leikkimään tällaisella asialla kun yhteiskunta tarjoaa asianmukaiset paikat lääkäreineen ja leikkaussaleineen missä synnyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kuitenkin muistaa seuraavat asiat:



- Sairaalasynnytykseen liittyy tutkimusten mukaan kohonnut toimenpiteiden riski, siis myös matalan riskin synnyttäjillä. Jotkin synnytyksessä ilmenneistä ongelmista ja vaaratilanteista puolestaan voivat johtua suoraan tai epäsuorasti juuri näistä toimenpiteistä. Esim. kalvojen puhkaisu anturin laittoa varten (ei koskaan tehdä kotona) voi aiheuttaa napanuoran esiinluiskahduksen, lääkitys/puudutus/käynnistys/vauhditus (ei koskaan käytetä kotona) voi aiheuttaa lapsen sydänääniin heittelyä, epiduraali (ei koskaan käytetä kotona) voi vaikeuttaa ponnistusvaihetta jne. Samoja ongelmia ei siis välttämättä olisi kotisynnytyksessä ilmennyt lainkaan!



- Kummallakin synnytyspaikalla on omat hyvät ja huonot puolensa. Tässä keskustelussa on painotettu kotisynnytyksen riskejä, mutta kannattaa muistaa, että sairaalassa on omat riskinsä, joilta kotona voi välttyä. Yksi todellinen riski on sairaalabakteeri ja erilaiset epidemiat, jotka ovat hiljattain aiheuttaneet kuolemia ja vakavia sairastumisia sairaalasynnytyksen yhteydessä.

Vierailija
10/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Doula on äidin tukihenkilö eikä hoida kyllä itse synnytystä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on neljä synnytystä takana ja kahdessa niistää on laitettu epiduraali ja ekalla kerralla en pystynyt ponnistamaan laisinkaan kun en tuntenut ponnistustarvetta >> tulos se että oli pakko leikata väliliha ja kätilö melkein makasi mahani päällä ja runnoi vauvaa ulos kun sydänäänet alkoivat mennä liian mataliksi. En siis pystynyt ponnistamaan kun epiduraali toimi liiankin hyvin! Tokalla kerralla se toimi juuri niinkuin piti nukahtelin synnytyksessä koska se vei kivut pois mutta sen teho heikkeni juuri kun piti alkaa ponnistamaan eli pystyin hyvin ponnistamaan koska epiduraali ei enää tehonnut. Olikohan tarpeeksi tyhjentävä selitys?

Vierailija
12/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä siinä mitään ponnistamisen tarvetta ole tarvinnut tuntea, senkun puski vauvan pihalle. Synnytyksiä takana kahdeksan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä siinä mitään ponnistamisen tarvetta ole tarvinnut tuntea, senkun puski vauvan pihalle. Synnytyksiä takana kahdeksan.

Kaikki ihmisethän on samasta puusta veistettyjä ja lääkkeet tehoavat juuri samalla tavalla kaikkiin ihmisiin ;)

t. se neljän äiti

Vierailija
14/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

molemmissa epiduraali, mutta ekassa ei juuri tehonnut ja ponnistamisen tarve oli valtava. Tottakai lapsi oli helpompi ponnistaa ulos, vaikka sattuikin enemmän. Tokassa en tuntenut mitään. Kyllä mä vauvan ponnistettua sain, mut outoa oli, kun mitään ei tuntenut. Jos ois ollut vauva isompi tai paikat ahtaammat ois voinut jäädä ponnistamatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnyttää kotona missä ei ole mitään tehohoitoa jos lapsella onkin jokin hätä! Turhaa riskeeraamista vain sen takia että äiti hakee jotain kummaa elämystä!

Vierailija
16/19 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska äiti on vähän liiankin rento, niin lapsi ei välttämättä käänny oikeaan tarjontaan. Sitten tullaan naama edellä ja joudutaan leikkeleen lisää tilaa. Tutustukaa nyt vähän näihin juttuihin ennen synnytystä!

Vierailija
17/19 |
30.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei todella ole mikään alan ammattilainen. On käynyt jonkun doula-kurssin eikä ole koskaan hoitanut synnytyksiä.

On täysin eri asia synnyttää itse kotona , itse siinä sitten kantaa seuraamukset , kuin suositella muille kotisynnytystä. Lähinnä vastuutonta . Vertaistukea voi antaa , mutta riskit pitää tunnistaa. Kotisynnytyksissä kuitenkin kuolee enemmän lapsia kuin sairaalassa.

Vierailija
18/19 |
30.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja asuu edelleen yksin, järki kuin partaveitsi. On monesti juteltu hänen lapsuudestaan ja omista raskausajoistaan sota-aikana. Hän synnytti 6 lasta kotona saunassa äitinsä avustuksella, joista viimeisen synnytyksessä menetti paljon verta. Siunailee aina, että onneksi oli naapurissa lääkäri käymässä. Lääkäriin oli siihen aikaan Savon perillä matkaa. Oma ystävänsä kuoli kotisynnytykseen.



Mun mielestäni kotisynnytykset on arpapelin leikkimistä. Turvallisempaa se on sairaalassa. Jos saan kolmannen lapsen, en saa edes synnyttää alakautta, se on lekurin veistä. 20-luvulla olisin kuollut, sekä minä että lapsi, ahtaaseen lantioon.

Vierailija
19/19 |
30.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai olisi jopa kuollut, jos en olisi ollut sairaalassa. Sydänäänet alkoivat heittelemään ja siksi päädyttiin imukuppiin ja ulosautto oli todella vaikea ja tiukka. Minä menetin pari litraa verta ja olin todella heikossa kunnossa. En halua edes ajatella, mitä olisi tapahtunut, jos olisin synnyttänyt 1920-luvulla jossain saunassa. Kuopuksen synnytys oli helpompi, en ehtinyt saada edes epiduraalia ja lapsi syntyi ilman ongelmia. Sitä kun ei ennalta voi kuitenkaan tietää, mitä ongelmia synnytyksessä voi tulla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan seitsemän