Onko normaalia? Laitoin myyntiin tavaraa Huutonettiin ja nyt sitten
vilkuilen jatkuvasti, onko tullut huutoja. Jos on tullut, niin innostun heti katselemaan, mitä muuta voisi yrittää myydä, mutta jos ei, niin koko touhu tuntuu turhalta.
Kommentit (30)
Vähän hassua muuten, miten ilahduttaa, kun saa myytyä jotain, vaikka on samasta tavarasta maksanut aikoinaan paljon enemmän.
ap
innostuin laittamaan lisää kohteita myyntiin. Nyt on ihan väsähtänyt olo. Miten tämä voikin olla joskus näin raskasta?
ap
Mulla on huutiksen omat kohteet netin aloitussivuna. Eli aina kun netin avaa, näkee mikä tilanne on ja mihin voi alkaa etsiä postituspakettia.
Hiljaista on ollut, joulusta pääsiäiseen ei juuri kauppoja. Nyt pääsiäisen jälkeen 5 kohdetta menny. Myöskin sellainen kesävaatesetti, joka on roikkunut automaattiuusinnoissa 2 vuotta:)
Tämän sesongin vaatteet alkaa olla ostettu tai -30 ja -20 -kampanjoita on jo siellä tai täällä. Elokuun alussa homma käynnistyy kuin taikaiskusta. Itse myyn juuri nyt vain suosituimpia merkkejä, jotka menevät kaupaksi aina. Huutis ja kirppis ovat tosi sidottuja vuodenaikaan. Minulla on livekirppispöytä parhaillaan, ja esim. tosi hyväkään toppavaate ei liiku mihinkään (vaikka tyhmäähän se oli kokeilakin joo).
kun saa kahden vuoden kuluttua kohteen myytyä. Kaksi vuotta sitten olin itse vain ostajana.
On kyllä jossain määrin mystistä, mistä ihmiset kiinnostuvat. Ihmettelen juuri yhden kohteeni suosiota. Sitten on alle eurolla tarjolla hyväkuntoista vaatetta, jota kukaan ei huuda. Ihan kokeeksi pistin lähtöhintoja ihan alaskin, mutta ehkä se epäilyttää ihmisiä?
ap
Liian alhaiset lähtöhinnat voi tosiaan olla huonosta. Oikea hinnoittelu on siis kaiken a ja o. Ylihinta -> ei huutoja, alihinta -> ei huutoja. Sopiva hinta - > huutoja.
Nyt on välikausivaatekausi jo ohi selvästi Huutiksessa. Nyt menee kaupaksi sandaalit, shortsit, t-paidat ja kesähatut.
Oikeasti. Niinku elämä.
Mitähän pahaa on kierrättämisessä? Jos siitä saa vielä vähän särvintä leivän päälle?
Tori.fi:ssä myy paremmin, ja enemmän
huutoja tulee jos kohde auki esim 5vrk, tai osta heti toiminnolla. Hintavarausta ei pidä laittaa, vaan alku hinta sellaiseksi että ei tule paha mieli jos ei enempää saa.
siis lähinnä tuo tori.fi-kommentti?
Mua harmittaa, kun pari huutiksen muutosta on tullut meidän kannalta huonoon saumaan, eli ensin aikailin tunnusten luomista, kun pelotti se (helpon) systeemin opettelu. Reilun vuoden ehdin myydä kun tuli tehomyyjäsysteemi ja tehomyyjäksi en halua. No nyt sitten taas tuli se huutoplus, ja oletan, että ne, joilla on pienet listakuvat, saa myytyä paremmin.
Myytävää meillä olis tosi paljon, mulla on myös kirppispöytä tässä koko ajan ja nyt sitten tutustuin tori.fi-systeemiin ja sain alle viikossa myytyä 2 isompaa juttua, esim. polkupyörän.
Mutta oletan, ettei toriin kannata ihan pieniä tavaroita alkaa laittamaan...? onko kokemusta?
Ja kyllä, myös mun on pakko monta kertaa päivässä kurkkia huutiskohteitani.
Ja tuo huutojen ja kohteen katsomisten lukumäärän kyttääminen on tuttua huttua :D
Nyt sitten otin ihan livekirppispöydän tosi pitkästä aikaa ja hitto kun syyhyää kun ei tiedä onko ollut kiinnostusta vai ei. En kehtaa jatkuvasti kysyä kirpparin myyjiltäkään tilannetta. Pitää mua pian ihan kahelina :) Pöytää on jonkun verran käyty mylläämässä, että kerta päivään käyn sen siivoomassa, mutta pientä sälää kun on paljon myynnissä niin en mitenkään muista mikä on mennyt. Äh, huutis on kivempi!
Mun suurinta hupia on käydä katsomassa, montako katsojaa on käyny :) Saatan käydä montakin kertaa päivässä tai jopa tunnissa :D
Eli et ole ap ainoa :)
katsastajista. Pitää vielä mainita, että sydän pamppaillen odotan myös palautteita. Aina pelottaa, ettei tulekaan positiivista...
ap
Paljonko teillä on ollut kohteiden katsojia nyt toukokuussa?
Sanotaan vaikka sellaisessa kohteessa, jossa on yksi huutaja nyt?
Paljonko teillä on yleensä kohteita kerralla myynnissä?
Minä olen yksi tähtimyyjistä.
etten ole ainoa omien myyntikohteitten kyttääjä.
Ehkäpä kannattaisi hankkia se kuuluisa elämä, mutta kovasti vain tuo huutonet vetää puoleensa niin myyjänä kuin ostajanakin.
kyttään myös silmä kovana ja palautteen tietenkin toiveissa on saada positiivista palautetta.
verrattuna siihen kun aloitin muutama kuukausi sitten. Pari pakettia olen saanut nyt toukokuussa lähtemään.
ap
mutta ehkä ne kohta alkavat kiinnostaa.
Onko teiltä muilta koskaan kadonnut mitään postissa?
ap
Missähän lienee seikkaillut monta päivää vaikka oli oikea osoite ja riittävästi postimerkkejä?
ap
yksi huuto ja yksi kadonnut lähetys. Toivon kovasti, että se löytyy vielä.
ap
En ole vilkuillut turhaan. :)