Ekan kerran karppaamassa, 4 vkoa ja -8,6kg. Kyllähän tää toimii
Ekat 5 pvää oli tosi vetämätön olo, päätä särki ja paleli. Mutta sen jälkeen olo on ollut tosi mainio.
Syön lihaa, paljon kalaa ja kanaa, kananmunaa (aika vähän), aamulla 1 palan täysruis-leipää + juustoa + kinkkua, paljon kasviksia, illalla ennen lenkkiä yhden hedelmän.
Ajattelin jatkaa samaan malliin :)
Ja kirjoitin tämän tosiaan ihan omana kokemuksena, kun varmaan 3v ajan luin hyvin ristiriitaisia kokemuksia karppaamisesta ja nyt sitten itse vasta aloin kokeilemaan.
Paino nyt 86kg, pituutta 162cm eli matkaa on vielä, tavoitteena 64kg :)
Kommentit (8)
Sori nyt muttei toi ole karppaamista.
Eikö sitä voi olla karppaaja ilman että vetää noita rasvapommeja jos kuitenkin jättää hiilarit ihan minimiin??
niin silloin se on proteiinidietti (niinkuin itsekin sanot että syöt paljon lihaa). Enkä kyllä pitkällä aikavälillä vannois sen terveellisyyden nimiin.
Sori nyt muttei toi ole karppaamista.
Olet ymmärtänyt väärin jos luulet karppaamisen vaativan pekonia ja voita.
Ja varmasti tunutuu myös! Pitääkö paljon tinkiä ruuan määrästä, et varmaankaan syö niin paljon kun moieli tekis?
Mitä tulee voihin ja pekoniin, niin pekonista en pidä. Voita käytän suht reilusti leivän päällä ja ruuan laitossa.
Niin, karppaamistahan on hyvin monenlaista. Mutta kyllä minä tämän sellaiseksi lasken.
Syön niin paljon kerrallaan, että on kunnolla täysi olo, muttei ähky. Seuraavan kerran on nälkä yleensä 4-6t päästä. Yleensä syön aamupalan 7 aikoihin, lounaan 12 aikaan, sitten klo 17 ja illalla pienen iltapalan n. 21 aikaan. Nälkä ei kyllä ole vaivannut.
ap
Nyt yhtäkkiä karpitkin muka söisivät leipää. Alkaa olla todella mukailtua eikä enää aitoa karppia.
Karppaaminen toimii loistavasti yhden kerran. Eli kannattaa hoitaa paino kuntoon sitten tällä kerralla. Toisen kerran ei enää toimi. Kokemusta tästä useammalla ihmisellä.
jo voinnissa ihanasti! Kokeilin itsekin karppamista syksyllä vähillä hiilihydraateilla, alle 50g päivässä. Siihen ei mahtunut juuri sipulia, porkkanaa eikä sieniäkään. Paljonko itse saat hiilareita?
Paino tippui aluksi nopeasti, mutta tuli sitten heti takaisin, kun palasin normaaliin sekaruokaan.
Nyt olen laihduttanut uudelleen kaloreita laskien ja se toimii minulla parhaiten. Joudun tekemään töitä pitkään, ainakin vuoden vielä. Painan nyt 97kg, viime syyskuussa 109kg.