Ehkäisynä keskeytetty yhdyntä?!!
Me ollaa otettu ehkäisyksi keskeytetty yhdyntä?! Voiko tällasesta tulla raskaaksi ja eikö mahdollisuus ole äärimmäisen pieni? Muuta ehkäisyä emme halua käyttää.
Kommentit (25)
5 vuotta. ja kolme lasta tehty aina kun on lopetettu menetelmä.
Kohta itket palstalla kun pitää aborttia mennä tekemään.
Toimii vain jos kierto on kellontarkka ja ovulaation tunnistaa,minulla siis on näin.
Nyt yritämme vauvaa eikä ainakaan ekasta kierrosta tärpännyt..
tosi hyvä menetelmä on. Paitsi kun sen yhden ainoan kerran mies heittää lastit sisään ja hops, meillä sen tulos täyttää kohta 5 vuotta.
Hankin sitten kierukan.
keskeytetty yhdyntä 10v on tuolla suihkussa just ja kohta menossa nukkumaan, että sinänsä..
Jos ei ole, olet raskaana seuraavalla viikolla. Ei sillä ole mitään tekemistä kuukautisten säännöllisyyden ym. kanssa, varmat päivät on oma ehkäisykeinonsa.
t. 1 lapsi suunnitellusti 9 vuoden aikana, ehkäisynä keskeytetty yhdyntä
Mikään (ei siis oikeasti mikään) ehkäisy ei ole 100% luotettava. Niitä on varmempia ja vähemmän varmoja.
Keskeytetty yhdyntä kuuluu ehdottomasti niihin vähemmän varmoihin. Itseni on vaikea ymmärtää ihmisiä, jotka sitä käyttävät, vaikka eivät missään tapauksessa lasta haluat.
Mutta on pötypuhetta väittää, että se ei olisi ehkäisymenetelmä lainkaan.
Sori, joskus on pakko olla pilkunviilaaja.
valmiita sitten ottamaan se lapsi vastaan. Niin tehokas ehkäisymenetelmä se on. Mutta sillai, jos tietää että just nyt ei välttämättä tarvi lapsen tulla, mutta ei maailma siihen kaadukaan niin se on ihan hyvä :)
t: se joka odottaa tällä tavoin alkunsa saannutta
Että voiko tuollaisesta seksistä nauttia joka ikäänkuin jää kesken.
Mun mies ainakin sanoo että että ei tunnu niin hyvälle kuin että saisi olla loppuun asti sisällä.
Itsekkin olen sitä mieltä että sisälöä loppuun asti niin tuntuu parhaimmalle.
Jos nielee voiko tulla raskaaksi?
Että voiko tuollaisesta seksistä nauttia joka ikäänkuin jää kesken.
Mun mies ainakin sanoo että että ei tunnu niin hyvälle kuin että saisi olla loppuun asti sisällä.
Itsekkin olen sitä mieltä että sisälöä loppuun asti niin tuntuu parhaimmalle.
Siis sehän tuntuu varmaan miehestä todella kurjalle, kun joutuu kokoajan olemaan valmiina lopettamaan ja kyllä munkin naisena tarvii sanoa, että jotain siitä jää puuttumaan, jos ei saa nauttia niistä miehen sykäyksistä, kun se tulee sisälle.
Käytössä täälläkin, tosin raskaus ei olisi paha juttu. Mutta ei kai sitä voi sellaiselle parille suositella jotka ei missään nimessä halua lisää lapsia! Jos mies ei laukea sisään, miten siittiöitä voisi päästä eteenpäin? Eikös juurikin se siemenSYÖKSY vie ne kohteeseensa? Hormoniehkäisy on kieltämättä 100 % varma ehkäisy kun vie kaikki halutkin mennessään ;)
uusin Tehy-lehti, siinä oli tuosta juttua. Ja nimenomaan luotettavuudesta. Periaatteessa on siis melko luotettavakin ehkäisykeino, ns touhutipoissa ei juurikaan ole siittiöitä. Mutta kaikki miehet ei 100% varmuudella tunne ejakulaation alkua, mikä laskee ko ehkäisymenetelmän luotetavuutta.
Mieheni ehdotti myös tätä, kun olin käynyt läpi monia ehkäisymenetelmiä. Hänelle kun ei kondomi sovi, se heikentää hänen mielihyväänsä.
Joo...
Nyt tosin olen raskaana kun haluttiinkin niin, mutta ehkäisy todella onnistuu kun tuntee itsensä. Minulle luonnollinen ehkäisy oli helppoa, koska tunnen aina ovulaation todella selvästi ja kierto on säännöllinen. Lisäksi epävarmuustekijä ei haitannut, lapsi kun ei olisi ollut huono "vahinko".
Eihän tuo mikään ehkäisykeino ole. Kyseenalaista myös, tunnistaako ja malttaako mies sitte lopettaa ja vetää ajoissa ulos. Meillä on itselläkin ollut käytössä sama menetelmä mun kierron varmoina päivinä ja olen kyllä huomannut, että ainakin mun mies tahtoo jatkaa niin kauan, että laukeaakin lopulta sisään. No raskkaaksi en ole tullut, koska kierron ottipäivinä vaadin miestä laittaa kortsun.
ei ole ehkäisyä, pitää sanoa että ette käytä ehkäisyä.
Ihan sama ruikkiiko siittiöt naamallesi mutta mitään ehkäisyä tuo ei ole.
Yhdessä vaiheessa jätettiin pois ja pari kiertoa meni ja tulin raskaaksi.