Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asuntolaina 42 000e vuosituloilla

Vierailija
03.03.2012 |

Olen kolmen lapsen yh ja mietin asuntolainaa. Toiveissa olisi saada 160 000e. Nyt matkan vuokraa reilun tonnin kuussa joten saman verran ja jopa mielellään allekin olisi mahdollista maksaa lainaa.



Käteen jää palkasta vajaa 2000e ja siihen lapsilisät ja elarit.



Valitettavasti vakuuksia ei ole :(



Onko tietoa, onko mitään mahdollisuutta saada tollasia summia lainaa ?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä otin sinkkuna suunnilleen tuollaisilla tuloilla 73 000 lainaa vuonna 2007. Olisin saanut enemmänkin (vakityö, hyvin hoidetut raha-asiat, omaa rahoitusta reilut 17 000e), mut 100 000 olisi ollut aika maksimi mitä olisin suostunut ottamaan. Nyt mun vuositulot 55 000, tästä asunnosta lainaa jäljellä alle 30 000 ja laskin huvikseni pari vkoa sitten eri laskureilla, että nyt mä saisin 160 000 - 180 000 lainaa.



En siis uskaltaisi sun tilanteessa ottaa noin isoa lainaa.

Vierailija
2/5 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuositulot n. 39 000e. mulla käteen jää n.2100e/kk. selittyyköhän toi ero meidän nettopalkoissa asuntolainan verovähennyksillä? no, joka tapauksessa mulla on lainaa 140 000 ja takaaja on osalle lainaa. en usko, että saat lainaa ilman minkäänlaisia vakuuksia/säästöjä/takaajaa. ja pankista muuten sanottiin mulle pari vuotta sitten, että nykyään ei anneta lainaa henkilötakauksella vaan pitäisi nimen omaan olla jotain vakuuksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika kova summa, et todennäköisesti saa jos vakuudet eivät ole kunnossa tai omia säästöjä ei ole.



Monelta pankilta löytyy lainalaskureita, joiden avulla pääset arvioimaan lainan takaisinmaksia eri korkovaihtoehdoilla. Valtion takauksenhan saat 85% asunnon arvosta ja valtion takaamaan asuntolainaan myönnetään maksuaikaa korkeintaan 25 vuotta. Tällä korkotasolla 25 vuoden laina-ajalla lainaa pitäisi maksaa takaisin n. 730 € kuussa. Siihen lisätään päälle mahdollinen yhtiövastike joka teidän tarvitsemassanne asunnossa saattaa helposti olla 300 euroa. Siihen sitten sähkölasku ja vesimaksut...Sanovat todennäköisesti että tulot eivät riitä.



Mulla jää käteen reilut 2000 enkä meinannut millään saada 145 000 euron lainaa vaikka omiakin säästöjä oli hieman. Onneksi asiat järjestyivät sitten muulla tavoin. Omalla tulotasollani olen laskenut että 120000 olisi realistinen maksimi, nyt tällä hetkellä velkaa on n. 75 000 mitä pidän ihan kohtuullisena.

Vierailija
4/5 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tuollaisilla tuloilla pitäisi jo jotakin säästöönkin jäädä. Minulla jää käteen verojen jälkeen 1100-1200 ja pari-kolmesataa menee joka kuukausi säästöön.



Mutta alkuperäiseen aiheeseen, niin tuskin saat lainaa. Juuri juttelin yhden pankin myyntipäällikön kanssa ja hän kertoi, etteivät saa enää antaa lainaa jos ei ole omaa rahoitusta vähintään 10%.

Vierailija
5/5 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuositulot noin 50 tonnia, lainaa 127 000 e. LUOJAN kiitos sitä ei ole pesoakaan enempää. Iso vastike, sähkölämmitteinen kämppä jne... Vien mun kaikki rahat. Käteen saan kuussa sellaiset 2600 e.

Mä en saa elareita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme viisi