Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kreikka/ eurokriisi
22.02.2012 |
Voisko joku selkokielellä selittää missä mennään?
Ymmärrän tän takauskuvion, mutta en ymmärrä mitä Kreikassa vastustetaan. Eivät vastusta leikkauksia vaan pankkeja, eli what?
Kommentit (2)
Nuo luottoluokituslaitokset ovat oma mielenkiintoinen alueensa.
Lehmanin konkurssi 2008 sai aikaan taantuman. Päivää ennen konkkaa heidän luokitus oli AAA. Todellista tietämystä?
Euroopassa seurataan neljän luottoluokittajan toimia henkeä pidätellen. Heidän ilmoituksensa on kuin raamatun sanaa uskiksille. Kuitenkin kyseessä on yksityiset firmat, yksityisine omistajaintresseineen! Heidän toimiensa motiivia pitäisi jokaisen kohdallaan miettiä....
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Eli taustaa:
Kreikka on elänyt velaksi, koska se ei ole pitänyt julkisen sektorin rahoituspohjasta huolta. Palvelut ovat maksaneet paljon enemmän mitä rahoitusta on tullut. Loppu on paikattu velkarahalla, vaikka taloustieteen oppien mukaisesti (golden rule) vain pitkäaikaisesti vaikuttaviin investointeihin (jotka tulevaisuudessa lisäävät kansantuloa) saisi ottaa velkaa.
Veropohja on ollut liian suppea, veronkierto yleistä (ehkä jopa yleisesti hyväksyttyä), rikkaiden verotus ollut vähäistä jne. Julkista sektoria on virkamieskunnan byrokratian kasvattamistarkoituksessa paisutettu.
Luottoluokituslaitokset antoivat Kreikalle AAA luokituksen aina 2008 saakka. Lehmanin konkurssin jälkeen alkanut taantuma paljasti Kreikan talouden todellisen tilanteen. Pankit eivät enää luotottaneet tai ainakin nostivat korkoja huomattavasti. Talouskriisi oli valmis.
Muut Eu maat alkoivat olla huolissaan omien pankkiensa Kreikan lainoista ja alkoivat puuhata pelastuspakettia. Intressi siis omien pankkien pelastamisessa, ei kreikkalaisten ahdinko.
Tavallinen kreikkalainen kaduntallaaja ei ole voinut vaikuttaa siihen, että Eu maiden vaatimuksesta Kreikan julkinen talous on ajettu ahtaalle. Säästöt supistavat palveluita ja aiheittavat työttömyyttä, kysyntä markkinoilla laskee työttömyyden noustessa ja aiheuttaa tulonmenetyksiä myös yksityiselle sektorille. Noidankehä on valmis, koska kokonaiskysynnän laskiessa ja työttömyyden noustessa valtion verotulot laskevan ennestään ja lisälainan tarve kasvaa.
Ymmärrän tavallaan tavallista kreikkalaista. Valtaapitävät ovat tehneet huonoja ratkaisuja ja nyt kansa kärsii. Niinhän se aina menee.
Odotetaan muutama vuosi, niin olemme samassa tilanteessa. Itse en ukso, että tämä vakausrahasto tilannetta voisi korjata, mutta niin kauan kun Saksan intresseissä on pitää laaja euroalue ja omien pankkien pönkittäminen, tälle "pelastamissuunnitelmalle" ei edes esitetä vaihtoehtoja. Niitä toki on.