Esikoulu pääkaupunkiseudulta?
Osaisiko joku suositella esikoulua pääkaupunkiseudulta? Olisi tarkoitus siirtyä aikanaan kotihoidosta esikouluun. Onko kielipainotteisista esikouluista kokemusta tai muista yksityisistä tai kunnallisista?
Kommentit (6)
kun lapsi on 4 tai 5.
Ja todellakaan sijainti ei ole hyvä kriteeri. Paikoissa on valtavat erot!
Kunhan on pääkaupunkiseudulla. Kuljettaa on tarkoitus jatkossa kouluunkin. Onko kellään siis kokemuksia esikouluista?
Ap
Kunhan on pääkaupunkiseudulla. Kuljettaa on tarkoitus jatkossa kouluunkin. Onko kellään siis kokemuksia esikouluista?
Lapsesta voi tulla aikamoinen sosiaalinen hylkiö, jos koulu ei ole lähellä kotia.
että porukka olisi samana jonka kanssa aloittaa sitten koulun. Jos on ollut kotona tähän asti, muutos tulee olemaan aikamoinen ensi syksynä joka tapauksessa eli haluatko saman myllerryksen peräkkäisille vuosille? Ja jos et päätä laittaa lasta johonkin erikoiskouluun (yksityiseen) kunta päättää koulun ja se on AINA se koulu joka on lähinnä kotia.. siis niin lähellä että kunnan ei tarvitse maksaa kuljetuksia.
Kunnallisissakin kouluissakin on pilvin pimein painotuksia jne.
Esimerkiksi Saksalaiseen kouluun pyritään ekalle, samaten löytyy kielipainoitteisia kunnallisia kouluja, musiikkipainoitteisia jne. joihin on soveltuvuuskokeet ekalle.
Kokeet on helmikuussa, mekin odotellaan tässä juuri tuloksia. Ei todellakaan tarvitse tyytyä huonoon lähikouluun, jos ei halua.
Pk-seutu on aikast iso alue...