Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä instanssi valvoo Steiner tai Montessori

Vierailija
21.02.2012 |

koulujen/päiväkotien opettajien koulutusta ja taustoja? Onko ko. henkilökunnalta tarkistettu rikosrekisteriote? Entäs kouluruoan hygieenisyys ja monipuolisuus?

Säätiö tms. on useasti taustalla ja huoltajat rahoittavat toimintaa

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilmaisia ovat nuo koulut oppilaille eikä sitä valtion rahoitusta saa jos ei täytä tarkkoja kriteerejä.

Vierailija
2/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

päivähoitoviranomaiset. Alueen päivähoidon johtaja alaisineen. Vaatimukset ovat samat kuin kunnallisille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tama patee kaikkiin, jotka tekevat tyota lasten parissa. Etta taustat tarkastetaan, mutta tyonantaja voi harkita, palkkaako henkilon mahdollisesta rikostaustasta huolimatta.



Suomen laki kylla sitoo myos Montessori ja Steiner-kouluja.

Vierailija
4/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan vanhemmat rahoittavat. Steiner-koulu.

ilmaisia ovat nuo koulut oppilaille eikä sitä valtion rahoitusta saa jos ei täytä tarkkoja kriteerejä.

Vierailija
5/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

alan ammattilaiset kuten esim. kunnallisissa päiväkodeissa. Heillä on lisäksi aina montessoripätevyyden lisäksi Suomen lain vaatima koulutus.



Työntekijöinä ovat esim. lastentarhanopettaja jolla montessorikoulutus lisänä, lähihoitaja, sosionomi jne. Päivähoitoviranomaisten kansa ollaan yhteistyössä, tukea päiväkoti saa sekä siellä olevat perheet hoitomaksulleen.



Päivähoitoviranomaiset ovat tietoisia kunkin työssäolijan koulutuksesta.



Olen itse usean vuoden kokemuksella ollut ohjaajana ja tarkastetaan työntekijöiden taustat, kaavakkeeseen täytetään kohdat, niin minunkin. Paperi menee päivähoitovirastoon.



Yleensä Montessoripäiväkoti toimii Kannatusyhdistyksen ylläpitämänä, eli vanhemmista koostuu hallitus ja kaikki vanhemmat ovat yhdistyksen jäseniä.



Olen kirjoittanut Suomi24 keskusteluun Perhe/päiväkoti Montessoripäiväkodista tosi paljon asiaa. Voit lukaista ja kysyä lisää joko siellä jossa käyn välillä tai täällä.



Rikosrekisteritausta tarkistetaan niin, että uusi työntekijä näyttää saaamansa rikosrekisteriotteen lasten päivähoitotyötä varten. Pitää olla se päiväkodin nimi jossa on työssä, mikään vanha paperi ei käy edellisestä paikasta, ymmärsin.



Vierailija
6/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

täysin eri asiaa!! Siis täysin!



Montessoriopetus on pitkälti "normaalin, tavallisen oloista" kouluopetusta, Steinerista ei voi sanoa samaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Snellmannista noita valmistuu. Tavan maistereita steinerilaisilla silmälaseilla. Steinerissa syödään paremmin kuin kunnan kouluissa. Henkilökunnalta, kuten kaikilta Suomessa lasten ja nuorten kanssa työskenteleviltä, tarkastetaan rikostaustaote.



Huoltajat rahoittaa toimintaa, mutta valtion avustus on (iso) osa budjettia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kahdeksan