Miksi 6-vuotiaan tulee mennä portaat alas spontaanisti pitämättä kaiteesta kiinni
Pojan (eskarilainen) fysioterapeutti mainitsi arviossaan, että poika ei mene portaita alas ikätasoisesti. Hänen mukaan poika nousee portaat ketterästi ilman kaidetta (tämä ok), mutta kivisessä porrasrapussa hän piti alaspäin mennessä kiinni kaiteesta. Kysyin ohjeistettiinko poikaa menemään portaat alas ilman kaidetta - kuulemma ei - mutta pian kouluunmenevän pitää jo itse mennä spontaanisti portaat alaspäin koskettamatta kaidetta. Fysioterapeutin mukaan lapsi ei ole riittävän ketterä, ellei hän mene spontaanisti portaita alas pitämättä kaiteesta kiinni. Poika kertoi, että myös skarissa neuvotaan pitämään kaiteesta kiinni jyrkkiä portaita alastullessa. Fysioterapeutin ohjeet ihmetyttää, ihmetyttääkö jotain muutakin?
Kommentit (15)
ja varmaan tekee niin vielä 6-vuotiaanakin kun kerran on opetettu.
Varsinkin näin talvella monet ulkoportaat on tosi liukkaitakin.
elämässäni laskeutunut portaita pitämättä kiinni kaiteesta. Ylös mennessäni samoin. tätä on kestänyt yli 40 vuotta.
Miten helvetissä se kaiteesta kiinni pitäminen on jotenkin huono asia?
Sen ymmärrän, että fysioterapeutti katsoo esim. sitä, eteneekö lapsi portaissa vuoroaskelin, mutta kaiteesta kiinni pitäminen on opittu juttu ja liittyy enemmänkin mm. siihen, miten lapsi suhtautuu korkeisiin paikkoihin ja miten varovainen hän on muutoinkin.
elämässäni laskeutunut portaita pitämättä kiinni kaiteesta. Ylös mennessäni samoin. tätä on kestänyt yli 40 vuotta.
Sama täällä. En tosin olekaan mikään motorisesti lahjakas, mutta ihan oon normaalisti elämästä selviytynyt. Että haittaako se nyt sitten niin kauheasti, että kaikki ei niin ketteriä olekaan.
Onpa outo ohje, onko fysioterapeutilla jäänyt aamulla lääkkeet ottamatta?
Ennenkin. Se tulee siitä, että tasapainon pitää olla riittävä.
Ennenkin. Se tulee siitä, että tasapainon pitää olla riittävä.
se näkyy horjumisena portaita laskeutuessa, mutta kun se siis näkyy sitten MUUSSAKIN - ja kaiteesta voi haluta pitää monesta muustakin syystä kuin tasapainohäiriön vuoksi.
Minäkin pidän kaiteesta kiinni, kun laskeudun portaita. Varsinkin jos kuljen sukkasiltaan tai on liukasta. Olenkohan minäkin sitten jälkeenjäänyt :D
onkohan meidän 2,5v poika sitten ylikehittynyt, kun pitää vain äidin kädestä kiinni, kulkee portaat vuoroaskelin ja suunnilleen juoksee ne alas... Eli päätyisi naamalleen, jos ei pidettäisi kiinni.
Outo ohje tuolta fysioterapeutilta, minäkin pidän yleensä kaiteesta kiinni ja ikää on sentään 25.
Ylöspäin usein menee vuoroaskelin. Pitää kaiteesta kiinni ja tasapaino ja motoriikka muutenkin niin ja näin. Neuvolassa ollaan tietoisia asiasta, mutta ei ole riittävän heikko fysioterapiaan. Kävi kartoituksessa siellä.
Joten on kai vaan kömpelö. Kaikki ei oo telinevoimistelijoita:)
Meidän talossa ei ole rappusen rappusta joten missä lapsi olis edes oppinut rappusia kulkemaan?
Ei edes mummolassa ole rapun rappua. Olen varmasti itsekin neuvonut lasta pitämään kaiteesta kiinni jos joutuu rappusiin. Varmaan on jälkeen jäänyt...
Jos lentäisi naamalleen portaissa ellet pitäisi kiinni, niin lapsi ei ole ylikehittynyt, vaan ei vielä osaa kulkea portaissa niinkuin kuuluu.
Voin minäkin juosta portaat alas, mutta en minä päätyisi naamalleni.
Eli lapsesi siis ei ole vielä kehittynyt tarpeeksi osatakseen kulke portaiss oikein.
onkohan meidän 2,5v poika sitten ylikehittynyt, kun pitää vain äidin kädestä kiinni, kulkee portaat vuoroaskelin ja suunnilleen juoksee ne alas... Eli päätyisi naamalleen, jos ei pidettäisi kiinni.
Outo ohje tuolta fysioterapeutilta, minäkin pidän yleensä kaiteesta kiinni ja ikää on sentään 25.
Eihän tässä ole kyse siitä miten jonkun tietyn lapsen täytyisi portaat kulkea, vaan se, että lapsi ei toimi niinkuin ikätasoisesti yleensä, on YKSI mahdollinen merkki siitä että joko motorisesti tai muuten (esimerkiksi syvyysnäössä voi olla ongelmia kun portaat ovat vaikeita, mitä ei usein tulla ajatelleeksi) lapsella voi olla jotain ongelmia.
Ja tietysti ihminen saa olla motorisesti vähän vajaataitoinen, vaikka lopun elämäänsä, mutta yleensä ajatellaan että jos asiaa voi harjoituksilla ja kuntoutuksella auttaa, niin se on ihmisen oma etu. Siksi näitä etsitään.
Tietysti jos portaiden laskeutuminen on ainoa asia mitä lapsi ei tee ikätasoisesti niin on ihan ymmärrettävää ettei tunnu järkevältä alkaa kauheasti hössöttää siitä.
Minä ainakin pidän edelleen aina portaissa kaiteesta kiinni ja olen koko ikäni pitänyt. Olen luullut sen hyväksi asiaksi. No, näköjään sitä oppii uutta vielä lähes nelikymppisenäkin.
jos et itse huomaa mitään erityistä lapsen motoriikassa niin eipä sitä tarvitse turhaan stressata yhdestä ft:n lauseesta.
6-vuotiaat hyvin harvoin pitävät kaiteesta kiinni. Eipä tule mieen että olisin koskaan nähnyt kenenkään motoriikaltaan ja hahmotustaidoiltaan "normaalin" lapsen käyttävän kaidetta koulussamme (jossa myös eskari).