Miten kieltäytyä vaatelahjoituksesta?
Serkkuni on aina tuonut minulle poikiensa pieneksi jääneitä vaatteita. Minulla on myös poikia, mutta vähän pienempiä. En enää halua noita vaatteita, vaikka hyväkuntoisia ovatkin. Nyt hän taas kysyy, että haluaisinko kassillisen vaatteita, jos hän tuo. En ole vastannut mitään hänen meiliinsä. Kai hän sitten tajuaa olla tuomatta niitä, kun en vastaa mitään?
Kommentit (20)
Ystävällisin terveisin
Palsta Mamma
"Kiitos, kun taas ajattelit meitä :). Meidän pojilla kaapit tursuaa vielä näin joulun ja alemyyntien jälkeen, että jos sulla on joku toinen tiedossa jolla ois kipeä tarve niille vaatteille niin anna ihmeessä, en loukkaannu. Toki otan ne ilolla sitten vastaan jos et tällaista kohdetta keksinyt."
t: Serccu Plicca
ääliömäistä ja huonoa käytöstä jättää vain vastaamatta...
ääliömäistä ja huonoa käytöstä jättää vain vastaamatta...
Mut en mä kehtaa sanoa, että en halua niitä.
t:ap
Kerro kuitenkin kieltäytyessänne, että aiemmille vaatteille on ollut tarvetta (ettei se loukkaannu siitä, että on teille turhaan antanut.)
Nyt se ihmettelee, kun en ole vastannut mitään. Laittoi uuden viestin, jossa kysyy, että sainko edellistä viestiä :(
Eiks se vois jo jättää mut rauhaan niiden rättiensä kanssa...
t:ap
Valehtele että nyt on just tullut pari muutakin lahjoitusta, että hukutte vaatteisiin ja luovutat tämän lähetyksen seuraavalle.
miten pälli ämmä. Sä varmaan söisit hatullisen p*skaakin jos tarjottais, kun et osaa sanoa EI KIITOS. Mee häpeemään ittees uivelo.
vaatteita enemmän kuin tarpeeksi ja laitat vaikka että itsekin olet juuri laitellut ylimääräisiä vaatteita uffille jne.
Munkin serkku muuten tarjosi juuri poikansa vanhoja vaatteita omalle pojalleni.
Mä tosin otan ne kiitollisena vastaan ja olen iloinen että hän tuli ajatelleeksi vaatteiden lahjottamista meille :)
olen taas saanut vaatetta vähän sieltä ja täältä. Periaatteessa en haluais yhtään mitään, mutta otan kuitenkin vastaan ja vien SPR:lle. Joitain vaatteita saatan jättää itselle, mut todella vähän.. Ei ole iso homma nakata niitä pusseja kiertoon saman tien.
Toinen ihme juttu on, että meillä podettiin villasukkapulaa joku vuos sitten. Nyt jokanen sukulaismummo on kutonu meille sukkia. Villasukkia tursuaa joka kaapista :D Niitä on varmasti monia kymmeniä pareja käyttämättöminä. No kait noille joskus jalat jostain löytyy.
Kyllä mä ennemmin jätän vastaamatta sen viestiin. En osaa sanoa ei kiitos.
t:ap
Miten vaikeaa on kirjoittaa "EI KIITOS"? Minä muuten en olisi tuollaisen kanssa missään tekemisissä enää, ellei osata edes sähköpostiin vastata. Sehän on osoitus piittaamattomuudesta ja halveksunnasta.
minun ystävälliseen viestiin ei vastata, niin ajattelen, että henkilö ei ehkä halua olla enää paljon tekemisissä kanssani.
Ap:n kannattaisi reagoida viestiin jollakin lailla, että vältytte väärinkäsityksiltä ja mahdollisilta ikäviltä jälkiseuraamuksilta.
On aika törkeää olla vastaamatta, kun toinen hyvää hyvyyttään tarjoaa vaatetta.
kiitti mutta ei kiitti, vaatteille ei ole nyt tarvetta. Teet itsestäsi totaali urpon jos et vastaa. Ja sitä paitsi, seuraavan kerran kun tapaatte, onko helpompi kieltäytyä kasvotusten ottamasta vaatteita vastaan?
Voin kirjoittaa, että sain sinulta vinkin että serkullasi on vaatteita ja meillä voisi olla todellista tarvetta. Sitten vien vaatteet kirkon kirppikselle tai Fidaan tai Uffiin.
Puristaisiko kenkä siitä, että ovat liian huonokuntoisia vietäväksi minnekään ja jostain syystä se serkkusi on sen verran "sairas" että ei pysty hoitaan niitä ite roskikseen vaan pitää sinua roskiksenaan ja hänelle jää itselleen mukamas parempi olo. On ihmisiä, joiden on vaikea heittää pois vaatteita, vaikka ne olisivat ihan lumppuja.
Miksi ette muuten laita yhdessä ilmoitusta, että lastenvaatteita lahjoitetaan pois? Ottajia varmaan löytyy.
nyt ei ole tarvetta. Ei kai serkkusi ole mikään ajatustenlukija, että automaattisesti tietäsi sun ajatukset, jos kerran tähänkin asti on vaatteet kelvanneet.
Ei noin urveloita ihmisiä olekaan
ääliömäistä ja huonoa käytöstä jättää vain vastaamatta...
Mut en mä kehtaa sanoa, että en halua niitä.
t:ap
Ei sun tartte sanoa ettet HALUA niitä vaatteita, vaan ettet TARVITSE, kun kaapit pursuaa entisiä tms..
On tosdella huonoa käytöstä, jos ei vastaa meileihin ym.
Minkä takia et voi sanoa, että kiitos, meillä on hyvä vaatetilanne. Emme tarvitse mitään.