Liikennekä'yttäytyminen keskustan kaksikaistaisilla kaduilla. OHITTELIJAT ÄRSYTTÄÄ!
Siis ruuhka-aika. Kaupungissa on 2 kaistaa. Toinen kaista on tarkoitettu oikealle kääntyville, toinen kaista on tarkoitettu suoraan ajaville. Sittne jotkut suoraan menijät menee sille kaistalle, mistä oikasti kuuluisi käänty ja vaihtavat viimetipassa sille suoraan menevälle kaistalle, siis OHITTELEVAT!!
Miks näillä ohittelijoilla on mukamas kiireempoi kuin muilla ihmisillä? Ja näiden ohittelijoiden takia se suoraan menevien kaista hidastuu ihan sikana, koska sinne koko ajan tungetaan toiselta kaistalta.
Mun meielstä niin itsekästä toimintaa, kertoo kyllä jotain jos noin pitää toimia. Ja sitten jotkut kiltit ihmiset antaa vielä tietä näille.
Toiset jonottaa letkan perässä puol tuntia ja toiset ottaa oiekudeksensa menn' siihen kääntyvien kaistalle ja oikaista.
Niin mautonta ja itsekästä!!
Kaikki niistä audi-kuskeista ei voi olla raskaana tai kaikilla ei voi olla kiireinen sairastapaus kyydissä!!
HUH. Tulipa purnattua
Niin ja ymmärtäisin ton ohittelun, jos ne kummatkin kaistat menisivät suoraan, sillon ne ohittelijat eivät ruuhkauttaisi sitä toistakin kaistaa, koska kiitten ei tarviis vaihtaa kaistaa siihen risteysalueella.
Kommentit (2)
tai ainakin samankaltaisia tilanteita on tullut vastaan. Ja keskisormea on tullut näytettyä :)
mutta ei ole auton merkkikohtaista tuollainen käytös. Jos pitää jotain erottelua tehdä niin kyllä ne on niitä halvempia ja vanhempia autoja jotka sitä enemmän tekee