Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Curlingissa ei Venäjä ottele. Syy:

Vierailija
02.11.2026 |

Kansainvälinen Curlingliitto perustelee Venäjän sulkemista kilpailujen toimivuuden, turvallisuuden ja urheilullisen rehellisyyden turvaamisella. Lajiliiton mukaan Venäjän mukanaolo aiheuttaisi tilanteen, jossa muut maat kieltäytyisivät pelaamasta sitä vastaan, isäntämaat saattaisivat evätä urheilijoilta viisumit ja turnauksiin kohdistuisi suuria turvallisuusriskejä. Koska laaja osa curlingyhteisöstä vastustaa Venäjän osallistumista sodan aikana, liitto näkee sulun välttämättömänä keinona varmistaa, että arvokisat pystytään järjestämään sujuvasti ja rauhallisessa ilmapiirissä.

Urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin CAS hyväksyy nämä perustelut, koska se katsoo päätöksen olevan hallinnollinen suojelutoimenpide eikä urheilijoihin kohdistuva kurinpidollinen rangaistus. CAS:n mukaan lajiliitolla on oikeus ja velvollisuus suojella omien kilpailujensa järjestämisedellytyksiä. Tuomioistuin vahvisti ratkaisussaan, että muiden maiden boikottiuhat, yleinen vastustus ja käytännön järjestelyihin liittyvät epävarmuustekijät tekevät turnausten läpiviennistä ilman sulkupäätöstä käytännössä mahdotonta, mikä tekee liiton toiminnasta laillista ja perusteltua.

 

Sama syy kävisi myös jääkiekon osalta. Ei muuta kuin toimeksi.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turku perui jo jääkiekon nuorten kisat jos Venäjä mukana. Latvia kieltäytyi pelaamasta Venäjää vastaan. Lisää boikotteja ja kisäisännyyksien peruutuksia niin CAS hyväksyy kyllä samoin perustein kuin curlingissakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi seitsemän