Tykkäätkö vaihtaa ja päivittää tavaroita vai haluatko että ne kestävät mahdollisimman kauan?
Esimerkiksi elektroniikka, kodinkoneet, vaatteet, huonekalut, käyttötavarat. Tykkäätkö ostaa uusia muuten vaan, tai päivittää uudempaan malliin vai haluatko että kaikki pysyisi ehjänä ja toimivana mahdollisimman kauan?
Kommentit (12)
En tykkää. En tykkää kierrellä kaupassa, en tykkää opetella käyttämään uusia puhelimia tai televisioita tai muita laitteita, inhoan vaatteiden sovittamista ja inhoan siivoamista kun on liikaa tavaraa.
en tykkää päivittää uusiin, ellei ole pakko. Fakta on vaan, että nykyvaatteet pysyy hyvinä max. kaksi vuotta, eli vaatteiden kierto vaatekaapissa on nopeaa. Elektroniikan suhteen olen tosi kivikautinen, eli vanha malli kelpaa. Läppäri on 15 vanha ja puhelin ”jo” kolme vuotta ollut käytössä.
En tykkää vaihtaa. Haluan kunnollista ja kestävää. Tv on 10 vuotta vanha 49 tuumaa. Moni ihmettelee, että noin pieni. En todellakaan hyvää vaihda. Ei ollut mikään halpis ostettaessa. Puhelinta en vaihda ellei mene rikki enkä muutakaan.
Sähköiset laitteet uusin. Vanhat kierrätykseen.
Tavaraa karsin ennemminkin kuin hankin lisää.
Loppuun asti käytetään, tietysti. Tämä maailma hukkuu ylikulutukseen näinkin.
Käytän loppuun asti ja sen ylikin mutta saan usein päähänpistoja tietyistä tavaroista joita minulla ei vielä ole että tarvitsenkin ehdottomasti ja sitten se on hankittava vaikka kaappiin lojumaan.
On kova paikka, kun puhelin ei enää aukea. Nykyinen täytti juuri 5 vuotta. Nordean tuki käyttikselle loppumassa. Vaatteita on kaapissa jopa 1980-luvulta. Mikä ettei, kun mahtuvat päälle ja näyttävät edelleen käyttökelpoisilta. Suomessa on niin monenlaista säätä, että monenlaisille vaatteille on tarvetta. En tykkää kerrospukeutua, silloin vaatteet ahdistavat. Kotona on ne huonekalut, mitkä sinne hankin, kun ostin asunnon. Mitä niitä vaihtamaan?!
Jos puhelin ei aukea, kannattaa kokeilla siirtää videot, valokuvat ym. siirrettävissä olevat tiedostot koneelle/muistitikulle ja alustaa puhelimen uudestaan.
Kalliimman hintaluokan puhelimet (500€ +) toimivat yli 5 v. Mun Samsung täyttää kohta 10 v. Tänä aikana on vaihdettu kerran akku. Tällä mennään vielä parisen vuotta kunnes tulee uusi akun vaihto ajankohtaiseksi. Käyttöjärjestelmäpäivityksiä saa edelleen tähän puhelimeen.
Leivänpaahtimesta irtosi kylki, sain se korjattua, oli kyllä aika kova työ ja nyt siinä on sellainen klommo.
Tv-n oli aikoinaan vaimon isällä, joka antoi sen vaimon veljelle, joka antoi sen meille.
Jääkaapin hankin uuden, kun jouduin vuoden ajan hakkaamaan joka viikko jäitä irti takaseinästä ja kaatamaan kouruun kuumaa vettä, kun itse sulatusjärjestelmä ei oikein enää toiminut, eikä ollut mitään likaa tai muuta tuketta siellä.
Tuossa nyt vain joitain esimerkkejä, olen tosiaan vähän pihi ja laiska vaihtamaan tavaroita, en ole kylläkään ihan köyhä, mutta sellaista se on.
Vierailija kirjoitti:
Leivänpaahtimesta irtosi kylki, sain se korjattua, oli kyllä aika kova työ ja nyt siinä on sellainen klommo.
Tv-n oli aikoinaan vaimon isällä, joka antoi sen vaimon veljelle, joka antoi sen meille.
Jääkaapin hankin uuden, kun jouduin vuoden ajan hakkaamaan joka viikko jäitä irti takaseinästä ja kaatamaan kouruun kuumaa vettä, kun itse sulatusjärjestelmä ei oikein enää toiminut, eikä ollut mitään likaa tai muuta tuketta siellä.
Tuossa nyt vain joitain esimerkkejä, olen tosiaan vähän pihi ja laiska vaihtamaan tavaroita, en ole kylläkään ihan köyhä, mutta sellaista se on.
Mä heitin keväällä leivänpaahtimen (joka oli ostettu joskus 1990 vuosiluvun tienoilla) viimein pois kun päätin alkaa paahtaa leipäni air fryerissä mikä toimiikin hyvin.
Sekä että. Tykkään vaihtaa ja päivittää laadukkaita ja poikkeuksellisen pitkään palvelleita tavaroita sekä vaatteita uusiin, toivottavasti yhtä laadukkaisiin ja pitkään palvelleisiin.
Tuottaa mielihyvää kun joutuu tarkistamaan vangoista valokuvista miten kauan aikaa sitten tämäkin tuli hankittua ja miten järkevää oli aikoinaan laittaa enemmän rahaa hankintaan josta nautti näin pitkään sen sijaan että olisi ostanut vain halvinta roskaa joka olisi hajonnut ja vaihdettu uuteen jo kolme kertaa.
Käytän mahdollisimman kauan. Sitten kun vaatteet ovat reikäisiä ja puhelin vetelee viimeisiään kuolon korinoita, niin ostan uutta.