Lumesta valittajat!
Kommentit (11)
Pihalla on kolmen metrin väylä, sen kolaa ihan helpolla. Ja muiden pihoja tai jalkakäytäviä tms en aio alkaa kolailemaan edes traktorilla, ei kyllä olis varaa sellaista hommatakaan.
Pihalla on kolmen metrin väylä, sen kolaa ihan helpolla. Ja muiden pihoja tai jalkakäytäviä tms en aio alkaa kolailemaan edes traktorilla, ei kyllä olis varaa sellaista hommatakaan.
Pihalla on kolmen metrin väylä, sen kolaa ihan helpolla. Ja muiden pihoja tai jalkakäytäviä tms en aio alkaa kolailemaan edes traktorilla, ei kyllä olis varaa sellaista hommatakaan.
Silti hoidan pihani, mutta kunpa muutkin alueet hoituisivat.
Iltapäivälehtien lööpit eivät ole ihan totuudenmukaisia ja yleinen mielipide asioista. Kaikki mun tuntemat ihmiset varaavat lumi"kaaoksessa" enemmän aikaa esim. työmatkoihin, eivätkä juurikaan valita.
Ja ovat sen verraan järkeviä, että ymmärtävät syy- ja seuraussuhteita, eivätkä itke roskalehdille typeryyksiä.
asun kerrostalossa ja mun mielestä lumen auraus kuuluu kunnan tehtäviin. Ja vaikka ei kuuluisikaan niin en noin kalliita laitteita alkaisi ostamaan vaan mieluummin sitten tarpoisin siellä lumessa tai muuttaisin ulkomaille!
kävellen lumessa, jota 30-40cm. Kuntoilun kannalta otin koko jutun. Ei auraajat ole ainoastaan minua varten.
Vaikkakin tänään tuntu ittestäki aika epätoivoselta tuo rivarin kolaaminen. Vaikkakin kuntoiluna olen tähän asti ottanut. Epätoivo tosin taisi johtua ihan muuten huonosta fyysisestä olosta.
Mutta tänään mietin että näille valittajille ei oikeasti kelpaa mikään. Toiset valittaa kun ei aurata riittävän nopeastu jne. Ja tänään sitten törmäsin siihen joka valitti kun oli tultu auraamaan yön aikana kahdesti. HUOH!!!
Koittakaa tajuta että jos lunta tulee esim 12 tuntia yhtäsoittoa niin silloin on kaikki koneet liikkeellä ja aurataan vain tärkeimmät tiet. Kun on saatu valmiiksi niin alotetaan alusta. Ja joskus on nukuttavakin.
jos lähtisin traktorin ja lumilingon kanssa puhdistamaan esimerkiksi Töölön tai Kallion katuja. Lumilinko olisikin tosi kätevä tapa ratkaista Helsingin lumiongelmat...
Se ei poista sitä tosiasiaa, että sitä saatanan lunta on joka paikassa, vaikka ostaisin 20 lumilinkoa! Vai meinasitko, että linkoilen sitten tuon kotikadun ja muut julkiset väylät samalla?
Minä en itkenyt joulukuussa mustaa joulua, joten ne lumisateen vinkujat saisivat ruveta lanailemaan noita teitä. Tätähän te halusitte!
Meillä on talossa huoltoyhtiö, jolle maksetaan, että tekevät lunityöt. Maksan myös veroja, joilla kaupungin kuuluu mm.järjestää katujen auraus ja lumen poiskuljetus. Tämän lisäksikö minun pitäisi investoida kalustoon ja tehdä hommat itse? Ja missä minä niitä vehkeitä täällä kaupungissa säilyttäisin? Talon parkkikselle ei mahdu.