Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sanna Marin: Eurooppa ei voi vahvistua, jos sen yhteiskuntarauha järkkyy

Vierailija
25.10.2026 |

”Meidän pitää pystyä luomaan kansainvälinen sääntökehikko uusille teknologioille. Ne mahdollistavat paljon, mutta tuovat myös paljon uhkia”, hän sanoi.

 

Marinin mukaan pahin uhkakuva on, että uuden teknologian tuoma varallisuus ja kasvu päätyvät harvojen käsiin ja tavalliset ihmiset jäävät jalkoihin.

 

”Jos näin käy, ennustan samankaltaisia levottomuuksia kuin mitä nyt näemme Ranskassa”, hän varoitti.

 

Marinin mukaan nyt tulee keskustella siitä, miten uuden teknologian tuoma varallisuus jaetaan niin, että tavallisilla ihmisillä eri puolilla maailmaa säilyy edellytykset hyvään elämään.

 

”Vaatii taitavuutta, että nämä asiat palvelevat ihmiskuntaa eivätkä koidu sen tuhoksi. ”

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
25.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eurooppa ei voi vahvistua, jos se hassaa resurssinsa aseisiin ja taisteluihin. Ne eivät tuota mitään lisäarvoa. Sehän Putlerin märkä unelma olisi, että saisi taannutettua loputkin Euroopasta samanlaiseksi kehittymättömäksi periferiaksi mitä Venäjä itse on. Kun Venäjällä ei ole potkua kasvaa, vedetään muutkin samaan lokaan.

Vierailija
2/2 |
25.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä Eurooppa voisi vahvistua, jos tänne ei otettaisi puolta Afrikkaa ja Lähi-itää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kuusi