Mitä ajattelisit, jos sinulle selviäisi, että isäsi on pahoinpidellyt äitiäsi nuorena?
Ovat kuitenkin jatkaneet avioliittoa sen jälkeen.
Kommentit (13)
Joo, sai niin vakavat traumat aikaan, näin aina kaiken, etten kykene miesten kanssa olemaan.
N.56
Jos nuorena, mutta ei enää sen jälkeen, niin osaisin mennä asiassa eteenpäin. Ovathan hekin menneet. Ehkä alkaisin uskoa, että ihmiset voivat muuttua.
Näin aikoinaan, kun isä löi äitiä avokämmenellä. Sitä ennen äiti valitti ja huusi tuntikaupalla. Kun isä ei provosoitunut, alkoi pakata ja kantaa isän tavaroita autotalliin. Kun ei sekään auttanut, haki lopulta ämpärillisen vettä ja heitti sohvalla istuneen isäni päälle.
Avarin jälkeen äiti heittäytyi marttyyriksi ja syytti isää väkivaltaiseksi hulluksi.
Vierailija kirjoitti:
Hakkashan se sitä myöhemminkin
Tämä
Jatkuuko se edelleen? En luottaisi isukkiin silloin.
Useimmiten väkivalta on molemminpuolista. En uhriuta naista automaattisesti. Eihän kukaan hyvää vaimoa lyö.
Antaisin isukille selkään ja tekisin hyvin selväksi että miten naisia kohtaan käyttäydytään. M43
Kuvitteletko, että nuorena alkanut väkivalta loppuu vanhemmiten?
Vierailija kirjoitti:
Useimmiten väkivalta on molemminpuolista. En uhriuta naista automaattisesti. Eihän kukaan hyvää vaimoa lyö.
Näinhän se usein onkin mutta se kuka on kova äänisin ja kertoo ekana on vahvoilla.
Että naisten väkivaltaisuutta aliarvioidaan ja piilotellaan koko ajan
En uskoisi, sillä se olis vale!
Isäni on hieno mies.
Se oli arkista silloin kun velipuolen isä asui meillä yhdessä välissä äiti jätti sen mutta myöhemmin otti vielä sen takaisin ja sama jatkui
Hakkashan se sitä myöhemminkin