Google on sopinut ostavansa Loviisan ydinvoimalan tuotannosta puolet 22 vuoden ajaksi Orpon hallituksen siunauksella!
Tämä on mega-uutinen! Näinkö kokoomus pakottaa Suomen kiireellisesti lisäämään ydinvoiman tuotantoaan?
"Yhtiö kertoo laajentavansa toimintaansa Suomessa. Googlen mukaan miljardit on tarkoitus käyttää tekoälyinfrastruktuuriin, teknologian kehittämiseen ja Suomen-toimintaan.
Helsingin Sanomien mukaan osa käytetään Haminassa sijaitsevan datakeskuksen laajentamiseen. Lisäksi suunnitteilla on uudet datakeskukset Kajaaniin, Vaalaan ja Muhokselle.
Rakentamisen ensimmäisessä vaiheessa vuosina 2027–2028 hankkeen arvioidaan lisäävän Suomen bruttokansantuotetta keskimäärin 3,6 miljardilla eurolla vuodessa. Työllisyysvaikutusten arvioidaan olevan yli 37 000 työpaikkaa eri puolilla maata.
Lisäksi Google on solminut energiayhtiö Fortumin kanssa 22 vuoden sähkönostosopimuksen, joka kattaa jopa puolet Loviisan ydinvoimalaitoksen kapasiteetista.
Google on solminut sähkönostosopimuksen myös Suomen Hyötytuulen kanssa Alajoki-Peuralinnan tuulipuiston tuottamasta sähköstä. Google on tehnyt maatuulivoimaa koskevia sopimuksia Pohjanmaalla toimivan Valoremin kanssa.
Investoinnit sisältävät uuden 94 megawatin akkujärjestelmän, jonka odotetaan aloittavan toimintansa loppuvuonna 2027 Kajaanin seudulla lähellä Googlen toimipaikkaa.
Investointeihin sisältyy myös uutta energiantuotantoa, jota Google selvittää Fortumin kanssa.
Googlen mukaan investoinnit tukevat Suomeen vakaampia ja ennakoitavampia sähkömarkkinoita. Google sanoo panostavansa myös tutkimukseen ja tuotekehitykseen."
Kommentit (5)
Miten siirtoverkosto kestää tämän kuormituksen?
Hyvästi Suomi Finland, tervetuloa Googland 🥺
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä vieläkin tyhmempi päätös kuin historialliset UMTS-kaupat ja Uniper?
Punikkikin vaikuttaa viisaalta, kun osaa aina jälkikäteen sanoa mitä olisi pitänyt tehdä ja mitä jättää tekemättä.
Onko tämä vieläkin tyhmempi päätös kuin historialliset UMTS-kaupat ja Uniper?