Hesarin toimittajan sotapsykoosi-kolumni
Harmi kun oli maksumuurin takana. Kommenteista päätellen kaverin mielenterveydestä oli jotkut huolestuneita, koska tykkää ilmeisesti kiimailla sotavideoiden parissä vähän liikaa.
Kommentit (6)
no hesarissa erikois-Joukoilu on vain toivottava piirre alaisessa
Mikä siinä on että moni keskiluokkainen ja koulutettu mies on jotenkin kilahtanut sotahulluksi tämän sodan ansiosta? Onko siinä se, että videoiden avulla pääsee jotenkin larppaamaan kuin olisi itse sodassa? Vai onko kyseessä pelkoreaktion aiheuttama tunteiden ylilyönti?
Boikotoin Helsingin Sanomia. Paskaa.
Keskiluokan pelkoreaktio sodan ansiosta yllätti ainakin minut. Se meni överiksi, mutta on nyt jo rauhoittunut. Sitten on tietysti nämä jotka jäi noiden videoiden vangeiksi, vähän kuin koronaa pelänneet jäivät kellareihin. Muut meni eteenpäin ja sai järjen takaisin päähän.
Tämä?
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000012215111.html