Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pienikokoinen 1v, ollako huolissaan vai ei?

Vierailija
06.01.2012 |

Meidän tyttö oli tällä viikolla 1v neuvolassa ja mitat olivat 6,3kg ja 61cm eli ikäisekseen todella pieni. Ollaan käyty tytön pienen koon vuoksi monissa tutkimuksissa ym, mutta ei ole mitään vikaa löytynyt mistään. Tyttö on myös muuten kehittynyt hyvin ja lähti esim. kävelemään 10,5kk iässä ja on muuten kehityksessä aivan ikäistensä tasolla, jossain jopa ohikin.



Silti sitä on itse vähän huolissaan ja ihmeissään, kun emme me vanhemmat ole mitään kauhean pienikokoisia, minä 169cm ja mies 178cm, että tuo pienikokoisuus voisi sillä selittyä.



Tyttö syö yleensä melko hyvin, mutta kyllä hänellä on niitä sanoisinko nirsojakin kausia, kun ei mikään tahdo maistua ja elää lähinnä maidolla. Nuo kaudet kestävät yleensä muutaman päivän ja sitten taas maistuu ruoka.



Syntyessään tyttö oli 1,8kg ja 44cm, 3kk iässä 3,1kg ja 49cm, 6kk iässä 4,5kg ja 54cm, 9kk iässä 5,3kg ja 58,5cm ja vuoden iässä tosiaan 6,3kg ja 61cm.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollakseen kuitenkin jo 37 viikkoinen..Olispa hauskaa nähdä tuollainen 3-4 kuisen kokoinen 1v joka kävelee ja juoksee :D Varmaan leuka loksahtaisi.

Vierailija
2/5 |
06.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten noin pieni voi jo kävellä ja useimmat sitä ääneen ihmettelevätkin ja olen sitten kertonut, että tyttö on vanhempi miltä koon puolesta näyttää.

ap

ollakseen kuitenkin jo 37 viikkoinen..Olispa hauskaa nähdä tuollainen 3-4 kuisen kokoinen 1v joka kävelee ja juoksee :D Varmaan leuka loksahtaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun 2800-grammaisena syntynyt tyttäreni oli 1-vuotisneuvolassa 6800g ja 70cm. Silloin passitettiin ravitsemusteraputille, mutta emme kuitenkaan ohjeiden mukaan keittänyt puuroja kermaan. Annoimme jonkin aikaa sellaisia maitojuomia, joissa oli enemmän kaloreita kuin tavallisissa maidoissa. Nyt 4-vuotiaana on melko pienikokoinen ikäisekseen, mutta kuitenkin hyvin kasvaa omalla käyrällään. Ja kasvaa lapsistamme korkeimmalla käyrällä.



Toisen tyttäreni 1-vuotismitat olivat n 7kg ja 70cm. Hänkin on tosi varhain kehittynyt ja lähtenyt liikkeelle. Toiset vain ovat pieniä.



Tosin yli 3-kiloisena syntynyt poikamme on nyt 2-vuotiaana niin pienikokoinen, että joudumme käymään sairaalan tutkimuksissa hänen kanssaan. Mitään ei kuitenkaan ole löytynyt...

Vierailija
5/5 |
06.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen on ollut vauvasta saakka pienikokoinen ja on juostu tutkimuksissa ja muissa, koska me molemmat vanhemmat olemme pitkiä, mutta nyt tuo on aivan terve 15v, pienikokoinen edelleen, mutta terve.



Muut lapsemme ovat kasvaneet normaalisti.



Muistan miten itse olin aikanani huolissani, mutta sinulle sanoisin, etten usko olevan syytä huoleen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä neljä