Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä Liikkuvan poliisin lakkauttamisella on saavutettu?

Vierailija
12.08.2026 |

Sisäministeri Päivi Räsänen päätti 2012 lakkauttaa Liikkuvan poliisin ja lakkautus astui voimaan vuoden 2014 alusta. Poliisin määrä ei kuitenkaan vähentynyt, vaan he siirtyivät paikallispoliisin palvelukseen. Nyt kun muutoksesta on kulunut yli 10 vuotta, on aiheellista kysyä ja tarkastella mitä Liikkuvan poliisin lakkauttamisella on oikein saavutettu?

- Poliisin arvostus on vähentynyt.
- Liikenneturvallisuus ei ole merkittävästi parantunut.
- Fyysisistä poliisin valvontaa on korvattu kameroilla.
- Yksittäiset ylinopeudet ovat kasvaneet.
- Huumaantuneena ajaminen on tullut perinteisen rattijuopumuksen tilalle.
- Poliisin määrärahat ovat vain kasvaneet, eikä halutut säästöt ole realisoituneet. 
- Poliisin ja auktoriteettinen kunnioitus on vähentynyt.

Mitä siis Liikkuvan poliisin lakkauttamisella oikein saavutettiin? 

Kommentit (43)

Vierailija
41/43 |
14.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Toiseksi huonoin poliisin uudistus oman hätänumeron poistamisen jälkeen. Näin siis ainakin yleisön kannalta. Poliiseilla itsellään voi olla sisäpiirin tietoa huonommistakin uudistuksista.

Olen hieman eri mieltä. Soittaja ei ole välttämättä aina tiennyt mikä viranomainen häntä parhaiten palvelisi. Nyt on sentään koulutettu kaikki hätäkeskuspäivystäjät kykenemään vastaamaan kaikkiin häkepuheluihin.

 

Sen sijaan hätäkeskusuudistus tuntuu olevan melkoinen floppi, kun päivystäjän pitää selvittää kissojen ja koirien kanssa mistä päin soittaja soittaa. Lisäksi on hyvin vaikea kuvitella, että harvempi hätäkeskuksien määrä olisi huoltovarmuuden kannalta paras mahdollinen ratkaisu kriisitilanteessa. 

 

Lisäksi naurattaa edelleen, kuinka tuolloin sinisilmäisesti kerrottiin, miten Keravalle tulee kallioon louhittu hätäkeskuksien "pääkeskus" mistä johdetaan kaikkea hätäkeskustoimintaa Suomessa. Voiko tuon typerämpää lausuntoa Suomen turvallisuuden kannalta edes antaa. 

Vierailija
42/43 |
14.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa on ylipäätään puhuttu liian vähän siitä, mikä menetys Liikkuvan poliisin lakkautus oli. Toivottavasti Yle tai Helsingin Sanomat nostaisivat edes asian esille. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/43 |
14.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Suomessa on ylipäätään puhuttu liian vähän siitä, mikä menetys Liikkuvan poliisin lakkautus oli. Toivottavasti Yle tai Helsingin Sanomat nostaisivat edes asian esille. 

No mikä menetys se sitten on? Liikenneturvallisuus on kohentunut (vakavat onnettomuudet vähentyneet) ja muiden rikosten ratkaisuprosentti kohentunut. Mikä on siis nyt huonommin?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kolme