Mistä saa hienoa hiekkaa kukkaruukkuihin, löytyy vain 25kg säkkejä? Pitääkö lähteä hiekkamonttua etsimään
Tarvitsisin hiekkaa ruukkuihin mullan päälle että estäisi harsosääskien tulemista, mutta eipä hiekkaa ole missään myytävänä muuta kuin 25 kg säkkejä ja se on liikaa. Jos laittaa hiekkaa niin kuivuuko multa ikinä siellä alla vai homehtuuko juuret? Kertokaa hyviä keinoja noihin harsosääskiin. Niitä on välillä paljon. Kaikkia kasveja en voi katsella altapäin.
Kommentit (12)
Lemmikkieläinkaupoissa myydään linnunhiekkaa.
Joku ostaa hiekkaa koska saan nauraa?Jotku ostaa myöskin kaupasta kissanhiekkaa on nykyporukka melko aivotonta ja varsinkin avutonta taikka vaan laiskoja.
Vierailija kirjoitti:
Puuilo
25 kg säkkejä
Leca-soraa tai vermikuliittia (kukkasoraa nimeltään - saa puutarhamyymiöistä.)
Se oli ennen 50kg säkeissä. T. Varastomies
5 kg pussi linnunhiekkaa eläinkaupassa 6 euroa.
Kissanhiekka taitaa olla aika erilaista ominaisuuksiltaan. Kävisin jonkun puiston tai kerrostalon hiekkalaatikolla. Yöllä.
Vierailija kirjoitti:
Kissanhiekka taitaa olla aika erilaista ominaisuuksiltaan. Kävisin jonkun puiston tai kerrostalon hiekkalaatikolla. Yöllä.
En halua mitään kusista hiekkaa 😁
Ota pussi mukaan ja mene lapion kanssa hiekkarannalle.