Prkl jos mummo, jolle jää tonni asumiskulujen jälkeen saa köyhäinapua, niin minäkin.
Mummolle jää eläkkeestä asumiskulujen jälkeen tuhat euroa, josta enemmistö menee velkojille. Mummo on hakenut diakoniatyöltä ja pelastusarmeijalta ostokortteja, niin teen minäkin.
Mullekin jää yksinäni asumiskulujen jälkeen tonni.
Kommentit (5)
suurin osa asumiskulujen jälkeen jäävistä rahoista velkojille?
Saatana 800€ käteen ilman veroja joka kk! Minä saan puolet tuosta ja siinä on lapsikorotuskin- ja koska en ole mummo, minulla on muitakin menoja kuin lääkkeet ja ruoka!!! Miksi eläkeläinen saa asua kolmiossa (77m2) YKSIN tuettunakin ja aikuisen pitää muuttaa, jos neliörajat (37m2) paukkuvat??
800€ kuussa käteen menojen jälkeen eläkkeestä, yleisin lienee 100-500€ joka perheessä ja eläkeläisellä.
Mikset kerro, miten paljon mummolle oikeesti jää kaikkien kulujen jälkeen käteen, sehän se olisi oikea vertailukohde, eikö?
juoppoa veljeäni. Ja mun velat siitä, että tykkään ostaa tavaroita. Kummallekaan meistä ei jää elämisen kulujen jälkeen kuin 100€.
Loppiaisen jälkeen lähden ruikuttamaan pelastusarmeijasta ostokortteja. ap