Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko pyörtyvä - tunne normaali raskausaikana?

Vierailija
04.01.2012 |

Ikinä en ole meinannut pyörtyä, mutta nyt parin viikon sisään jo neljä kertaa. Nämä kaikki niin että olen seisonut paikallani yli viisi minuuttia. Yhden kerran Kelassa, toisen kerran kaupassa, kolmannen kerran kahvilassa jonossa ja neljännen kerran myös kaupassa.



Mulla siis tulee tunne et kaikki veri pakkautuu raajoihin (tässä vaiheessa alan jo etsimään istumapaikkaa kun tiedän et tulee se tunne et koht kopsahtaa), sit korvat menee lukkoon enkä kuule ku tasaista muminaa vaikka joku siinä vieressä mulle puhuis. Tulee näköhäiriöö (esim. ihmisten piirteet hämärtyy)... kertaakaan en ole kaatunut kun olen sitten mielummin itse käynyt lattialle istumaan.



Mulla on verenpaineet viime neuvolassa ollut hieman koholla, hempat 122, eikä oikein mikään ole "huonosti". Ja raskausviikkoja kasassa 34!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellänikin oli.Tosin verenpaine ollut aina mitattaessa hyvä.

Vierailija
2/4 |
04.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mua pyörrytti raskausaikoinani hyvin usein, melkein aina jos oli vähänkään nälkä (eikä tosiaan tarvinnut olla nääntymäisillään nälkään, jo se riitti että edellisestä syömisestä oli pari tuntia). Monet kerrat päädyin syömään lattialla, kun eivät jalat kantaneet ennen kuin sain ruokaa sisääni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa popsia varalta lisärautaa. Ei oo helpat kauheen korkealla ja jos menee vielä sektioon niin sitten viimeistään pyörryt. -Näin kehotti kokeneempi siskoni, ja hyvä näin koska synnytyksen jälkeen hempat 95 vaikka alakautta vauva tuli. -Siinä pideltiin sitten seinistä kiinni seuraavat viikot.

Vierailija
4/4 |
04.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on alhainen verenpaina, ja raskausaikoina se on laskenut vielä tavallistakin alemmas.

Sen mukana tuli ajoittainen pyörtymisen tunne. Neuvolassa siihen suhtauduttiin ihan vakavasti, sillä eihän pyörtyminen tai kaatuminen ole oikein hyvä juttu raskausaikana.



Sinulla tuo voi johtua korkeasta verenpaineesta. Kannattaisi ottaa asia puheeksi neuvolassa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yhdeksän