Miten Kokoomuksen jyräämä kuntauudistus vaikuttaa kunnassasi?
Kokoomus siirsi kuntauudistuksen esittelyn presidentin vaalien yli, jotta Niinistön suosio ei kärsisi kokoomuksen saamasta kritiikistä.
Miten kuntauudistus tulee näkymään kunnassasi ja arjessasi?
Kommentit (4)
Laissa on nimittäin kohta, että 3000 ruotsinkieliseksi rekistöitynyttä tekee kunnasta kaksikielisen kokonaisasukasmäärästä riippumatta. Kun kuntia yhdistellään tarpeeksi, tuo 3000 raja täyttyy kaikkialla ja jokaiseen kuntaan tulee ruotsinkieliset katukyltit.
Virkkunen epäonnistui opetusministerinä olleessaan tuomaan pakkoruotsin ala-asteelle, vaikka oli RKP:lle sen luvannut. Nyt hän hyvittää asian RKP:lle tekemällä koko Suomesta ruotsinkielisen.
sillä täällä tapahtui kuntayhdistyminen jo muutama vuosi sitten.
Se nyt toki on vaikuttanut niin, että verot on nousseet, lähes kaikki syrjäisemmät koulut on lopetettu, myös yläkouluja ja lukioita vähennetään.
Hammaslääkäripalvelut loppuivat lähes kokonaan. Lapsille ei enää tehdä vuosittaisia tarkastuksia, koulussa olivat katsoneet jonkin dvd:n ja saivat hammasharjat.
Terveyskeskuksissa ei ole enää päivystystä vaan kaikkien terveyskeskusten ja terveysasemien päivystys on siirretty sairaalaan eli puoli tuntia pidemmän matkan päähän.
Vauvauinnin hinta nousi yli kaksinkertaiseksi, kun kaikkien uimahallien hinnat harmonisoitiin. Samat harmonisoinnit koskee kaikkia palveluja.
Jotain hyviäkin juttuja. Musiikkiluokille pääsee nyt hakemaan tän uuden kaupungin entisistä maalaiskunnistakin. Ja yksityistieavustukset nousi roimasti, kun nekin harmonisoitiin.
Epädemokraattinen kuntauudistus: Kokoomus kadotti parlamentarismin
Suomen Kuvalehdessä (SK 46/2011) oli kokoomuksen ryhmäpuheenjohtaja Jan Vapaavuoren haastattelu. Siinä hän kummeksui eduskunnan puhemiehen Eero Heinäluoman (sd) puheita, kun tämä ehdotti, että oppositio otettaisiin mukaan kuntauudistuksen valmisteluun.
Vapaavuori totesi: ”On itsestään selvää, että puhemies tietää uudistuksen vesittyvän, jos oppositio tulisi mukaan. Puhemies tietää myös, että hallitusohjelmaa tehtäessä nimenomaan sovittiin, että uudistus viedään läpi hallituksen voimin eikä parlamentaarisesti. ”
http://suomenkuvalehti.fi/blogit/eri-mielta/epademokraattinen-kuntauudi…