Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Romanivaikuttaja sai vuoden ehtoollista

Vierailija
26.06.2026 |

ROMANIVAIKUTTAJA Vartti Isbergin, 62, rikoksista on paljastunut lisää yksityiskohtia. Isberg tuomittiin tiistaina Helsingin käräjäoikeudessa vainoamisesta ja laittomasta uhkauksesta vuodeksi ehdolliseen vankeuteen. Lisäksi Isbergille määrättiin laajennettu lähestymiskielto ja hänet määrättiin maksamaan korvauksia ja oikeudenkäyntikulut.

Asianomaisina olivat motocrossin maailmanmestari Pekka Vehkonen ja parikymppinen nainen. Käräjäoikeudessa katsottiin, että Isberg aiheutti pelkoa ja ahdistusta uhreille. Teon motiiviksi todettiin parisuhteen päättymiseen liittyvä mustasukkaisuus. Uudet tiedot ovat peräisin käräjäoikeuden tuomiosta ja poliisin esitutkintapöytäkirjoista. Poliisi tutki aluksi asiaa törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmisteluna, mutta rikosnimikkeet lieventyivät sittemmin.

TAPAHTUMAT ajoittuivat tänä vuonna välille 1. helmikuuta-29. huhtikuuta. Helmikuun alussa Isberg soitti Vehkoselle tuntemattomasta numerosta. Hän uhkasi puhkoa Vehkosen silmät ja tap paa tämän ampumalla. Lisäksi Isberg sanoi, ettei häntä haittaa, vaikka hän saisi vankilatuomion.

https://www.is.fi/urheilu/art-2000012099010.html



 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on todella vaarallinen ukko! Pitäis laittaa linnaan! 

Vierailija
2/5 |
26.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahdella 6kymppisellä ukolla tuli riitaa 20 vuotiaasta tytöstä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saiko myös maksusitoutumuksen?

Vierailija
4/5 |
26.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuoden viinit ja öylätit. Maistuisi minullekin

Vierailija
5/5 |
26.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entinen nuorisopappi..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kahdeksan