Ihanaa, lapseni oppii vihdoin puhumaan! :-)
Olen odottanut ja odottanut koska poikani oppii puhumaan, ja nyt viimeisten 2 kk aikana on vihdoin alkanut puhumaan!! Poika nyt 2 v. 7 kk, eli sanoja alkoi tulla kunnolla vasta 2,5 v. iässä. Sitä ennen puhui 10-15 sanaa, lyhyitä, tyyliin hei hei, ei, anna, tänne jne., muttei edes yhtään kaksisanaista lausetta. Nyt puhuu tyyliin Lunta sataa, äiti ajaa, kakka tuli, isi tulee kotiin, hauva haukkuu, ei halua nukkua, anna maitoa jne. Sanoja on varmaan parisen sataa, ja tulee siis 2-3-sanaisia lauseita. Jotkut sanat sanoo vähän sinnepäin mutta niin että saa kuitenkin selvän.(ainakin minä saan...)
Puheterapiassa ollaan käyty kerran, ja ensi kuussa toinen aika. Puheterapeutti ei ole keksinyt myöhäiselle puheen kehitykselle mitään muuta syytä kuin että molemmat ollaan opittu 3-vuotiaina puhumaan, eli perintötekijät.
Onko muilla myöhään puhumaan oppineita lapsia? Ja jos ovat käyneet puheterapiassa, kauanko sitä on jatkettu?
On kyllä ihanaa kun tuo poika vihdoin pystyy ilmaisemaan itseään puhumalla.
Kommentit (13)
Puhe tuli yhtäkkiä ja nopeasti kun lapsi oli kolmen ja pari kuukautta siihen päälle. Lapsi lähti kävelemään reilu kymmenkuisena, eli ei mitenkään hirveän aikaisin.
Puheterapiassa käytin lasta (soitin siis itse ajan) 2,5-vuotiaasta koska meillä on suvussa paljon esimerkkejä siitä, että jos tuossa iässä ei puhetta tule, niin myöhemmin voi olla ongelmia monessa muussakin asiassa. 3-vuotiaasta asti lapsi on käynyt säännöllisesti terapiassa kahdesti kuussa. Lähinnä siis katsottu, miten puhe etenee, ja kotona ollaat sit tehty päivittäin harjoituksia.
Meillä lapsen puhe on aikuisen korvaan epäselvää mut tavallista kolmevuotiaan puhetta. Mulle on kuitenkin vaisto sanonut koko ajan, et kaikki ei ole ihan kunnossa, eikä ollut yllätys, että meidät on nyt ohjattu lääkärille ja sieltä todennäköisesti lapsi pääsee osastojaksolle.
alkoi puhumaan 3,5 vuoden ikäisenä. Puheen myöhästymisen syyksi löysi fysioterapeutti lihasheikkouman. Poika on nyt koulussa 4 luokalla ja pärjää loistavasti. Poika hölötää ja puhuu hölöttää kokoajan taukoamatta:)
ja aloittisilloin myös puheterapian.
Meillä vanhempi poika oppi aikaisin kävelemään, mutta puhe alkoi kunnolla vasta 3 v.
Meillä vanhempi poika oppi aikaisin kävelemään, mutta puhe alkoi kunnolla vasta 3 v.
No ei mitenkään hirveän aikaisin käsittääkseni, tasan 11 kk iässä. Tosin parin viikon päästä jo juoksi, ja vuoden vanhana potki palloa ja hyppi yms. , on todella ketterä, tällä hetkellä liikkuu kuten 3-vuotiaat ainakin.
täällä helsingissä sai tapella, että suostui ottamaan 4v:n, joka ei puhunut kuin muutaman sanan..
lapsistani on oppinut myöhään puhumaan. Aloitti puheterapian 3 vuotiaana, kun sanavarasto oli pieni eikä pahemmin lauseita puhunut. Puheterapiaa jatkettiin vielä ekaluokalla, mutta silloin keskityttiin ärrään. Nyt on reilu 9 vuotias ja puhuu selkeästi ja paljon :) Ja lapsi oppi myös myöhään kävelemään, noin 1v 4kk ikäisenä.
reilun 4 vuoden iässä. Puheterapia jatkuu edelleen. Lapsi nyt 6v.
täällä helsingissä sai tapella, että suostui ottamaan 4v:n, joka ei puhunut kuin muutaman sanan..
Helsingissä myöskin, meillä on ikäraja puheterapialle 2,5 v.
Voi miten ihanaa ap, nautihan pöltyksestä!
Meillä poika teki samoin, en kyllä nyt muista missä isässä oppi puhumaan mutta ei käyty terapiassa yms.
Poika oppi kävelemään tasan 1 vuotiaana ja samoine tein juoksemaan, hyppimään, kuperkeikat yms. On ollut äärimmäisen lahjakas liikkumaan ja tekeekin sitä koko ajan.
Ikää on nyt 4 vuotta ja puhuu ihan hyvin. Missään ei toki väitetty että pojalla olisi edes puhe myöhässä mutta sen näki ihan selvästi miten se "kieli jäi jalan alle". Poika osasi ennen kävelemään lähtöä sanoa joitain sanoja, kuten äiti, anna, ei, mutta ei sanonut edes äiti sanaa melkein seuaavaan vuoteen kun kävelemään oppi.
Tutulla on samanikäinen poika kuin sinulla eikä puhu vielä ainuttakaan sanaa, kaikki on vain "ugh". Eikä hänenkään osaltaan olla vielä huolissaan.
puhuu kyllä jonkin verran ja lauseitakin tulee, mutta puhe on enemmän tai vähemmän omaperäistä, eivätkä vieraammat välttämättä ymmärrä. Olen miettinyt, mahtaisiko pojalla olla kireä kielijänne, joka vaikeuttaa puhetta. Ei muuten näyttele kieltään ja käytä sitä samoin kuin muut lapsemme ovat pienestä pitäen tehneet, mikä ehkä voisi viitata juuri tuohon kireään jänteeseen. Itse en oikein osaa katsoa.
Puheesta saa tosiaan tutut selvää, mutta oudommat eivät. ymmärtää ihan kaiken, on jo pitkään ymmärtänyt, mutta oma käyttösanavarasto ei ole mitenkään mahdottoman laaja.
ja hänellä koulussa vaikeuksia äidinkielessä.