Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

Vierailija
23.06.2026 |

Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyhien muuttamista palkattomiksi tai siirtämistä viikonloppuun.

Järjestö haluaa myös lyhentää julkisen sektorin vuosilomia sekä siirtää sairauspoissaolojen sekä perhevapaiden kustannuksia nykyistä enemmän veronmaksajien piikkiin.

Järjestö esittää, että työnantajan lakisääteinen velvollisuus järjestää työterveyshuolto poistetaan.

Kyseessä on siis kokoomuksen seuraavan hallitusohjelman toimepidelistaa.

Sdp:n Pinja Perholehdon mukaan yrittäjäjärjestön esitykset ovat jatkoa ”tutulle linjalle, jossa työntekijöiden oikeuksia ja turhaa heikennetään häpeilemättä”.

"Oikeistolainen buffet näyttää vasta avautuneen. Elinkeinoelämän järjestöt käyvät vuorollaan kertomassa, mitä työntekijöiltä pitäisi seuraavaksi ottaa pois, ja ei epäilystäkään, etteikö kokoomus kuuntelisi herkällä korvalla", Perholehto ennustaa tiedotteessaan.

Suomalaisilla on oikeus kysyä, missä tämän politiikan raja kulkee

Perholehdon mielestä Suomen Yrittäjien esitykset ovat osa laajempaa linjaa, jossa talousongelmiin haetaan ratkaisuja ”työntekijöiden kustannuksella”.

"Hallituskauden alussa luvattiin kasvua, investointeja ja työllisyyttä. Nyt käsissä ovat ennätyskorkea työttömyys, heikentynyt ostovoima ja jatkuvasti uusia vaatimuksia työntekijöiden kustannuksella. Kun tuloksia ei synny, EK:n ja Yrittäjien resepti on sama: lisää työelämäheikennyksiä", Perholehto sanoo tiedotteessaan ja jatkaa:

"Jos sunnuntailisät, työntekijän turva ja nyt jopa työterveys ovat kaikki kaupan, suomalaisilla on oikeus kysyä, missä tämän politiikan raja kulkee".

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tälle politiikalle ole mitään rajaa. Ay-liikkeen olisi pitänyt kaataa hallitus silloin, kun sillä oli tilaisuus, nyt on myöhäistä.

Vierailija
2/5 |
23.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko päivän 7. aloitus samasta aiheesta. Ei ihme, että palsta on täynnä mitä typerämpää porukkaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, työpäivän pituus 14 tuntia, lauantaisin ehkä puolet siitä, ei lomia, ei lomarahoja ...

Vierailija
4/5 |
23.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen Yrittäjät EK:n kanssa ovat voimansa tunnossa, koska Orpo-Purran oikeistohallitus antaa heille kaiken tahdotun. Työläisten oikeuksia puolustavaa AY-liikettä on saatu heikennettyä, eikä vähiten YTK:hon siirtyneiden palkansaajien avulla.

Vierailija
5/5 |
23.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietävät että nukkuvista äänestäjistä 40 prosenttia äänestäisi SDP:tä, ja äänestämättä jättäessään nuo äänet menevät lyhentämättä omien lobbaripuolueiden kokoomuksen ja RKP:n ääniosuuden kasvuun.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yksi