Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työnhakijat, millä tahdilla laitatte hakemuksia menemään?

Vierailija
11.01.2012 |

Mä en ole työtön, ihan vakiduunissa, mutta paskasellisessa. Haen siis töitä, ja musta tuntuu että kun olen laittanut muutamankin paikkavahdin lähettämän ilmoituksia meiliini, mun päivätahti alkaa hyvinkin olla 4-6...

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun hain töitä, laitoin menemään avoimia hakemuksia noin 200 kappaletta kuukauden aikana.



Nyt olen määräaikaisessa työssä (avoimen hakemuksen kautta) ja laitan hakemuksen kiinnostaviin paikkoihin aina, jos sellainen löytyy. Ehkä noin kerran viikossa. Toimistoalalta ei ole kauheasti töitä tarjolla.

Vierailija
2/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä päin hait töitä, pk-seudultako? Mä en ole laittanut avoimia ollenkaan (paitsi kaupungille yhden), hakenut vaan paikkoja joihin voisin tosiaan mennä, yks työhaastattelukin jo odottaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonko käytät aikaa hakemukseen?



Mulla menee ehkä noin työaikaa noin 10-20 tuntia hakemukseen, teen ensin pohjatyöt huolella. Mulla on ollut kyllä tosi hyvä hit rate eli lähes aina on tarjottu töitä. Haen tosin vain sellaisia paikkoja, joita haluan ja tosiaan teen hakemukset pohjatöineen huolella.

Vierailija
4/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuinka voi saada menemään 10-20 tuntia työhekemuksen tekemiseen, vaikka lukisi mahdollisen työnanatjan koko historiikinkin netistä? Teen mäkin huolella, mutta toki käytän peruspohjaa, johon muokkaan muutakin kuin haettavan duunin nimen.

Vierailija
5/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei työttömän aika riittäisi kaikkien mahdollisten hakemusten tekoon, jos noin paljon menisi aikaa yhteen.



Mulla menee 10-20 minuuttia, ynnä postiin vienti siinä tapauksessa, että se pitää olla paperilla.



Täällä on avoimia paikkoja vähän, vielä vähemmän sellaisia, joihin minä akateeemisella tutkinnollani kelpaisin ja vähän sellaisiakin, joihin kannattaa avoin hakemus tehdä.

Keskimääräinen tahti on jotain 1 hakemus/viikko. Toisinaan useampiakin, mutta sitten voi mennä pitempi aika, ettei ole haettavissa mitään asiallista paikkaa.



Ei sillä, kyllä minä haen niitäkin paikkoja, joissa hakuaika päättyy perjantaina klo 16 ja työ alkaa seuraavana maanantaina vaikka tarkkaan tiedän, että se on ole minä, tavallinen työnhakija, joka silloin maanantaiaamuna töihin menee.

Vierailija
6/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

työtön kun niitä avoimia hakemuksia lähetin, mutta aika samalla kaavalla laitoin jokaisen ja pommitin sitten sähköpostitse eri yrityksiä, liitteeksi cv. Kai siihen aikaa meni, mutta ei ollut aietta jäädä kotiin makaamaan tai työkkärin armoille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh, onpas ahkeraa porukkaa. Itse taisin laittaa viime vuonna muistaakseni neljä tai viisi hakemusta.

Vierailija
8/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen "osa-aika" duunissa, teen siis keikkaa joka kuukausi niin paljon kuin tahdon, kysyntää voi olla joskus enemmän joskus vähemmän. ihanaa kun voi kieltäytyä jos ei töihin jaksa :)olen silti työkkärin kirjoilla eli työnhakijana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä vaiheessa, kun normaalin tarjonnan lisäksi on kesätyöpaikkoja, niin tulee laitettua enemmän, myöhemmin keväällä hiljenee melkein kokonaan, ennen kuin taas syksyn työpaikkoja alkaa ilmestyä.



Avoimia hakemuksia laitan enää todella vähän, koska suurin osa sopivista paikoista on jo kahlattu. Toki, jos sopiva paikka osuu silmiin, niin laitan hakemuksen, mutta ei niitä yrityksiä Suomessa loputtomiin ole.



Yhteen hakemukseen menee ehkä puoli tuntia, käytän valmispohjaa, jonka laatimiseen meni vähän enemmän aikaa, mutta muokkaan sitä sitten paikan mukaan. Eikä aikaa mene niinkään kirjoittamiseen vaan siihen, että yrittää löytää oikeita sanamuotoja ja mahduttaa tekstiin alan "buzzwordeja" siten, että ne erottuisivat sieltä silmäilyllä.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kaksi