Tiedätkö ihmistyypin joka tykkää saada kaikkea ilmaiseksi mutta itse ei koskaan anna mitään
vastineeksi? Mulla on tällainen ihminen lähipiirissä. Olen antanut sisustusjuttuja, itsetehtyjä villasukkia, tarjonnut itsetehtyä ruokaa monen monta kertaa ja viimeksi kun hän oli viemässä ilmaiskirpparille ihania mukeja pyysin jos saisin ne niin yhtäkkiä tulikin katumapäälle ja sanoi pitävänsä ne sittenkin itse. Kun olen kerran 5 vuodessa hänellä käymässä päiväreissu, niin otti tarjoamastaan ruoasta maksun eli puolet ruokakustannuksista. En sanonut kitään vaan maksoin ja sen jälkeen on läynyt hyvillä mielin meillä syömässä usein eikä puhettakaan että tarjoutuisi maksamaan. Olemme kuskanneet häntä autolla eri paikkoihin myös eikä mitään tarjousta että maksaisi kyydistä.
Kommentit (7)
Jos olet noin lapanen, niin maksa kiltisti vaan. Ystävällinen voi olla, mutta ei tyhmä.
Tiedän ihmisen, joka ajattelee muiden haluavan tottakai auttaa häntä joka asiassa ja loukkaantuu kieltäytymisestä. Jos häneltä tiedustelee mahdollisuutta auttaa, on aina menoja tai muita syitä miksi ei onnistu. Aina on vaatimassa muilta korvauksia syömisistä tai matkakuluista, mutta ei itse mieluusti tasaa muille saamiaan juttuja. Mahdollisimman vähän nykyään hänen kanssaan tekemisissä.
Solsidanin Ove =)
Omassa elämässäni olen muutaman tavannut, vastenmielinen piirre ihmisessä.
Tiedän. En ole sellaisen ihmistyypin kanssa enää tekemisissä.
Onhan näitä. "Unohtaa" maksaa ostamansa käytetyt vaatteet tai tavarat kaverilta ostaessa. "Unohtaa" bensamaksut. Hotellin sijasta kuppaa ilmaiset majapaikat puolitutilta ja tutuilta. Kylään jos kutsuu pyytää tuomaan yhtä ja toista tullessa, itse ei tuo ruokia mukanaan. Härskiä hyväksikäyttöä. Tiedän että moni tuttu on ottanut etäisyyttä mutta kun on oma ainoa veli ei itse raaski.
Tuollainen ”avun” tuputtaminen on muuten todella vaivaannuttavaa. Ei se toinen ole mitään velkaa siksi, että joku antoi jotakin puoliväkisin omista syistään.
En tiedä. Tykkään saada ilmaiseksi asioita kuten moni muu, mutta annan myös paljon.
P.s nekin rahat mitkä ei ole työllä ansaittu voisi henkilö käyttää täysin itseensä jos haluaa, jos joku idiootti väittää että jos ei ole palkkatuloa, ei silloin anna mitään omistaan.