hyväksyisitkö että miehesi haettaisiin ja teloitettaisiin
tutustupa Suomen historiaan. punikit tappoivat omia, siis suomalaiset suomalaisia. minunkin kotikylän historiassa perheiden isät haettiin ja murhattiin. ne lähti pakoon jotka pääsi. joten jos sellainen on mielestäsi hyväksyttävää ja aate elää, niin siitä vaan sitten. minä en punaista tule äänestämään koskaan.
Kommentit (12)
ymmärrän kommenttisi perhesyistä :D
ap
Suomalaiset punaiset:
5 199 kaatui
7 370 teloitettiin
1 767 katosi
11 652 kuoli vankileireillä
10 000–12 000 haavoittui
Suomalaiset valkoiset:
3 414 kaatui
1 424 teloitettiin
46 katosi
4 kuoli vankileireillä
7 000–8 000 haavoittui
Päättelepä siitä.
siis sekä punaiset että valkoiset kävivät hakemassa perheenisiä ja poikia ammuttaviksi. Sellainen kuuluu sisällissotiin, eikä niissä ylipäänsä jää sellaisia osapuolia, joiden kannattaisi olla kovin ylpeitä tekemisistään. TÄllä perusteella jos nyt alkaa äänestyksen kohdettaan hakemaan, niin se pitäisi hakea ulkomailta: suomalaisista ei löydy yhtään syytöntä osapuolta.
äänestän tulevaisuuden en historian perusteella :D
siis sekä punaiset että valkoiset kävivät hakemassa perheenisiä ja poikia ammuttaviksi. Sellainen kuuluu sisällissotiin, eikä niissä ylipäänsä jää sellaisia osapuolia, joiden kannattaisi olla kovin ylpeitä tekemisistään. TÄllä perusteella jos nyt alkaa äänestyksen kohdettaan hakemaan, niin se pitäisi hakea ulkomailta: suomalaisista ei löydy yhtään syytöntä osapuolta.
aika moni on aikansa uhri.. Jos ihmisellä ei ole vaihtoehtoa, niin kykenee vaikka mihin. Kun on pakko. En usko, että kaikilla edes oli sisäistä aatteenpaloa tai vihaa, mutta saattoi olla tietynlainen pakko valita puolensa.
Jäi pikkasen harmittamaan se kun punikit eivät yrityksestään huolimatta onnistuneet liittämään Suomea suureen ja mahtavaan Neuvostoliittoon.
Leninin ja Stalinin hellässä hoidossa olisi vastapuolella taistelleita kohdeltu hellästi.
Hyvin kävi kaikille Neukkujen perheeseen liitetyille kansoille. Kaikki hengissä selvinneet kiittävät kohtaloaan. Hengettömätkään eivät ole suureen ääneen valittaneet.
ei se sodanjälkeinen valkoisten voittajien ikl-aks-veljeily natsien kanssakaan niin loistava idea ollut.
Meillä on historia, josta ei ole paljo nylpeilemistä. Myönnetään se, ei syytetä toisia ja jatketaan jo vihdoin eteenpäin, jooko?
ei se sodanjälkeinen valkoisten voittajien ikl-aks-veljeily natsien kanssakaan niin loistava idea ollut. Meillä on historia, josta ei ole paljo nylpeilemistä. Myönnetään se, ei syytetä toisia ja jatketaan jo vihdoin eteenpäin, jooko?
Etkö sinä todellakaan ole koskaan kuullut kansalaissodan aikaisista vankileireistä ja hävinneiden = punaisten teloituksista?
Moni ei äänestä porvaria ja lahtaria täsmälleen samasta syystä kuin sinä et äänestä punaisia. Heidänkin historiankäsityksensä on yhtä mustavalkoinen - tai siis tässä tapauksessa puna-valkoinen kuin aloittajalla.
Näin suurta tietämättömyytta ja yksipuolisuutta osoittava provo ei mene läpi edes av-palstalla.
ja tuosta listasta puuttuvat ne punaisten tappamat, jotka eivät varsinaisesti osallistuneet sotaan vaan ainoastaan sattuivat asumaan tietyssä talossa tai tekemään tiettyä työtä. Oma isoisäni oli 3v ikäinen joutuessaan pistimen eteen ja ainoastaan isoäidin rukoilu pelasti pienen pojan punaisten tekemältä tapolta. Sitäkään uhria ei tuossa listassa olisi.
En ymmärrä miten joku jaksaa roikkua menneessä.
joilla kuoli 12 000 punaista nälkään ja tauteihin sisällissodan jälkeen? Oikein humaania.