Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

4½ -vuotiaan yökastelu

Vierailija
10.01.2012 |

Eli tytöllä vielä yöllä vaippa käytössä ja aamuisin se on märkä. Illalla käy vessassa ennen sänkyyn menoa ja joskus yöllä jos sattuu heräämään. Vinkkejä siis kaipaan .Voiko yökuivaksi ns. "harjoitella" vai oppiiko sit vain aikanaan itsekseen?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos 4,5 vuotiaana ei vielä ole oppinut, niin varmaan tarvitsee siihen hiukan tukea. Yleensä 5-vuotisneuvolassa puututaan tähän, ei vielä ole kiirettä.

Vierailija
2/5 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle 5-vuotiailla ei puhuta yökastelusta, ei ole ongelmaa ennen viidenvuoden ikää.



Anna pitää vaippaa ja nukutte kaikki paremmin, oppii kyllä itsekseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö 4v. Joka yö tulee pissat ainakin 2 kertaa, eli on ihan turha haaveilla nukkumisesta ilman vaippaa. Jossain vaiheessa ei ollut yövaippaa, mutta joka yö saikin sitten herätä vaihtamaan lakanaa ja housuja. Kaipa se ajallaan oppii, en ole vielä huolestunut.

Vierailija
4/5 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika hassua, miten vähän tästä asiasta tiedotetaan tai tiedetään, yökastelusta.



Minä en ollut edes huolissani, kun poika piti vaippoja vielä 4 vuotiaana yöllä. Päiväkuivaksi oppi 2 vuotiaana nopeasti, mutta yöllä teki vaippaan.

Ja kun se vaippa aina oli märkä aamulla, tajusin,e ttä kyseessä on yökastelija. neuvolassa ei asiasta oltu lainkaan huolissaan. 5-v neuvolassa saatiin lääkitys, joka ei auttanut ollenkaan. Se oli tarkoitus jatkaa myöhemmin, mutta en ottanut jatkolääkitystä. Lopetuksen jälkeen tilanne paheni vähäksi aikaa. 6 vuotiaana saimme hälytyslakanan käyttöön ja sen avulla oppi kuivaksi.

Vierailija
5/5 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

...jos yökastelu jatkuu vielä viisivuotiaana, niin silloin sitä voidaan hoitaa lääkityksellä ja/tai hälytinpatjalla. Oma tyttösi saattaa vielä oppia yökuivaksi itsestäänkin (esim. itselläni on sukulaislapsissa juuri tällainen hieman myöhäisempi oppija.)