IL: EU laajentaa pakotteita Hamasia ja islamistijärjestöä vastaan Palestiinassa
Kerrankin media ei piilottele totuutta.
"Eurooppa-neuvosto ilmoittaa laajentavansa pakotteita Gazaa johtavaa Hamas-järjestöä sekä Palestiinan islamilainen jihad (PIJ) -järjestöä kohtaan."
"Pakotteet ulottuvat nyt myös niihin Hamasin poliittisen johdon edustajiin, jotka "edistävät, puolustavat ja oikeuttavat väkivaltaisia tekoja", neuvosto kirjoittaa ja listaa 10 pakotteiden alaisuuteen lisättyä henkilöä."
"Israelin miehitystä vastustavat Hamas ja PIJ ovat läheisiä liittolaisia. PIJ ajaa Israelin valtion sotilaallista tuhoamista ja Palestiinan valtion perustamista koko Israelin alueelle."
"PIJ:in pääasiallisia rahoittajia ovat Iran sekä kaatumiseensa asti myös Baath-puolueen johtama Syyria. PIJ:n alaisuudessa toimivien al-Quds -asejoukkojen koko on tuntematon, arvioiden liikkuen joissain tuhansissa aina 12 000:een asti." https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/eb6eadb6-141d-4420-943e-8a8490ebc6ea
Kommentit (5)
Mitään hyvää Palestiinalle ei tule tapahtumaan niin kauan kun tuo ryhmä ja sen sivuhaarat siellä mellastaa.
Free Palestine from Hamas, noinhan se pitäisi mennä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Höpö höpö. Vain Israel on terroristi.
Palestiina ja hamas on. Israel vain puolustautuu.
Israelin sotatoimet on menneet jo kauan sitten yli itsepuolustuksen, ja tämä tosiasia tunnustetaan myös useimmissa Euroopan maissa.
Ei ole.
Palestiina ja hamas on. Israel vain puolustautuu.