Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tappaako uusiosuomi kielemme? Etsitään esimerkkejä.

Vierailija
31.05.2026 |

Suomi on ainoa maa, jossa suomea puhutaan ja kirjoitetaan. Kieli on vaikea, mutta selkeä. Suomen kielen kehitys vie huolestuttavaan suuntaan. Anglismien ryöstöviljelyn lisäksi kieltä muokataan uusiosanoin, jossa selkä sana korvataan jollain kryptisellä pehmosanalla. Muutamia esimerkkejä: 

Sorttiasema = Kaatopaikka

Ikääntynyt = Vanhus

Suuhygienisti = ?

Tällaisia sanoja on varmasti kokonaisen sanakirjan verran. Kerätään niitä tähän.

Kommentit (43)

Vierailija
41/43 |
31.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ei sorttiasema ole sama kuin kaatopaikka. Kaatopaikalla jätteet kirjaimellisesti kasattiin yhteen läjään, eli siis kaadettiin. Sorttisasemalla jätteet lajitellaan materiaalin mukaan ja kierrätetään se mikä pystytään. 

Kaatopaikalla on lajiteltu niin pitkään kuin itse muistan. Ei "sorttiasema" ole mitään muuta kuin kaatopaikka, jolle on keksitty "fancympi" nimi.

Se ei silti poista sitä millaisia kaatopaikat ennevanhaan olivat ja mistä tämä nimi tulee. 

Totta, ei se poista sitäkään tosiseikkaa, että sorttiasema kuulostaa teennäiseltä ja typerältä, kuten melkein kaikki muutkin uusiosanat.

Kieli muuttuu koko ajan, et sinäkään varmaan puhu kuten isovanhempasi, puhumattakaan isoisovanhemmista. Se nyt on vain hyväksyttävä että asiat muuttuvat eikä se kiukuttelemalla muuksi muutu. 

Kielen muuttuminen ajan saatossa itsestään on täysin eri asia kuin joidenkin spurdo spärdö sanojen keksiminen ja hokeminen.

Ja niin se kiukuttelu vain jatkuu. Sellaista se elämä on menneisyyden vankina, kun mikään ei saisi muuttua vaan kaiken pitäisi pysyä juuri sellaisena kuin se oli omassa nuoruudessa. 

Sinulle tuntuu asioiden toteaminen olevan kiukuttelua. No ei ole sinun syysi että isälläsi lorahti kusta sekaan.

Vierailija
42/43 |
31.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Aika moni tässä keskustelussa ei näytä muistavan, että kielet kirjoitetaan pienellä ja erikseen. Eli siis ”suomen kieli”, ei ”suomenkieli”. Suomenkielinen toki kirjoitetaan yhteen. 

Kiitos ku kerroit mutsi.

Tarkoittanet, kiitos huoltaja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/43 |
31.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ei tapa. Kieli elää ajassa. Ei mekään puhuta mitään alkuperäistä suomea, kuulostaakin meidän korvaan ihan jälkeenjääneeltä.

Kieli elää ajassaan, mutta suomeen on sekoitettu mittava määrä lainasanoja englannin kielestä ja muutettu vakiintuneita nimikkeitä kiertoilmaisuiksi, jottei kukaan loukkaantuisi. Tulos tuntuu keinotekoiselta ja vähän debiililtäkin. Se tosin sopii hyvin yhteen laskevan älykkyyden kanssa.

Niin ja englanninkieleen on sekoitettu vaikka kuinka paljon lainoja ranskankielestä. Ei mikään kieli oli täysin puhadas ja itseriittoinen. 

Suomessa on sentään tietokone ja älypuhelin. Onkohan missään muussa kielessä oman kielen sanoja näille? 

Islannissa tietokone on tölva. Tulee sanoista völva (näkijätär) ja tala (numero). 

Ihanaa! 

Entä älypuhelin? 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kahdeksan