Onko kukaan testannut kalvopukuja suihkussa tms. rankassa sateessa?
Kun noista vesipilariarvoista usein keskustellaan että onko kurapuku vai kalvopuku parempi niin onko kukaan käytännössä testannut onko näissä kalvollisissa kuoriasuissa oikeasti vedenpitävyys kumisen sadepuvun veroinen? Eli kastuuko alla olevat vaatteet jos laskee suihkulla vettä päälle joka vastaa rankkaa vesisadetta tai märällä pinnalla istumista?
Kommentit (13)
vesipilariarvon pitäisi olla jotta se noin hyvin pitäisi ja sitä edes kannattaisi testata?
Mun goretex takista ei tule vesi läpi vaikka satais vaakatasossa vettä.
Puvuista en enempää tiedä, muuta kuin ikinä en Haltin Drymaxxissa kastunut, ja välillä tuli pyöräiltyä kunnon rankkasateessa.
Mutta goretex-nilkkureilla olen käynyt seisomassa järvessä ja sukat pysyi kuivana :)
Haglöfsin housut, enkä ole kastunut vaikka vettä on tullut kuin saavista.
halpoja oli, housujen kanssa n 80e. Käytän töissä päiväkodin pihalla ja vapaa-aikana. Olen testannut kunnon kaatosateessa ja pitemmän aikaa vesisateessa, ei ole mennyt vesi läpi. En käytä töissäkään enää sadetakkia lainkaan.
Kyllä tulee vesi läpi jos laskee suihkulla vettä niskaan tai istuu märällä alustalla.
Puvuista en enempää tiedä, muuta kuin ikinä en Haltin Drymaxxissa kastunut, ja välillä tuli pyöräiltyä kunnon rankkasateessa. Mutta goretex-nilkkureilla olen käynyt seisomassa järvessä ja sukat pysyi kuivana :)
Pyöräilitkö vain jonkun lyhyen matkan kun ei tullut läpi? Parissakymmenessä minuutissa kyllä jo luulis sen imevän vettä sen verran että kastut sisältä.
voihan se pitää kaatosadetta ihan kunnollakin koska se vedenpitäväksi luvataan.
Molemmat kyllä pitäneet kaatosateessa vettä. Molempia käytetty koiran kanssa lenkkeillessä kelissä kuin kelissä.
Ja lenkit kaatosateessakin ovat kestäneet reilusti yli tunnin. Kuivana olen ollut puvun alta aina.
Jos pitäisi ostaa nyt uusi niin ostaisin Erätukun puvun. Reimatec kovin hiostava ja pidin muutenkin enemmän Erätukun puvusta. Hinta-laatusuhde on kohdallaan.
Erätukun puku on todennäköisesti North Ice Airtex. Oletko koskaan päässyt testaamaan sellaisessa "saavista kaatamalla" sateen ryöpsäyksessä niitä?
Puvuista en enempää tiedä, muuta kuin ikinä en Haltin Drymaxxissa kastunut, ja välillä tuli pyöräiltyä kunnon rankkasateessa. Mutta goretex-nilkkureilla olen käynyt seisomassa järvessä ja sukat pysyi kuivana :)
Pyöräilitkö vain jonkun lyhyen matkan kun ei tullut läpi? Parissakymmenessä minuutissa kyllä jo luulis sen imevän vettä sen verran että kastut sisältä.
Tästä on jo 10v aikaa... Koulumatka oli puolisen tuntia pyörällä, satoiko sitten koko matkaa... Kertaakaan en sen 4 opiskeluvuoden aikana ole ollut läpi kastunut drymaxxini kanssa. Nykyinen halti ja north ice eiole yhtä rankaassa käytössä olleet, toimineet nekin luvatusti.
Onko kukaan kokeillut? Vai eikö kalvopukujen vesipilariarvoihin voi luottaa niin paljoa?