Valehteleva kaappijuoppo-mies
Minulla on mies, joka juo melkein joka päivä raakaa kossua pullon suusta, salaa. 0,5-2 pulloa menee, riippuen siitä onko arki vai viikonloppu, siihen päälle vielä yksi tai useampi "hämäyssiideri". Koskaan ei tiedä mitä on tulossa, koska hän harrastaa usein sellaisia pikaisia jalat alta -kännejä, ensin on selvä ja 5 minuutin kuluttua rojahtaa jonnekin, kun on jossain piilossa vetäissyt vähintään puolikkaan pullon sitä Kossua.
Nytkin perjantaina pyysin, että josko hän voisi olla ottamatta kun olen kipeä (flunssassa), en todellakaan jaksaisi. Mutta ei, kaatokännit taas. Tuntuu, ettei minulla ole mitään arvoa hänen silmissään, mutta hän kieltää että asia niin olisi. Ei kuitenkaan muuten suostu puhumaan alkoholismistaan mitenkään.
Seksistä en ole ollut kiinnostunut enää aikoihin, mieheni ei kuitenkaan usko että hänen alkoholisminsa voisi olla syynä siihen. Valittaa vaan, kun pihtaan. Ikinä ei enää esim. istuta yhdessä iltaa, mies vetää jalat alta viinalla viimeistään siinä vaiheessa, kun lapsi on saatu nukkumaan.
Olen kyllä ajatellut että olisi syytä erota, mutta yhteishuoltajuus pelottaa. En voisi mitenkään suostua siihen, että lapsi olisi esim. joka toinen vkl isällään. On meinaan useammankin kerran käynyt niin, että kun olen ollut jossain käymässä ja palannut takaisin, olen löytänyt kotoa hätääntyneen lapsen ja sammuneen isän - ei siis minkäänlaista vastuuntuntoa.
Kommentit (14)
Eroa. Tuo on pieni pelko, että lapsi on joskus isällään ja isä ei voi kantaa vastuuta. Ehkä isä sitä pystyykin kantamaan, jos jää yksin vastuuseen ja jos ei pysty, niin sitten lapsi ei hänen luonaan käy. Paljon haitallisempi tilanne lapselle on elää jatkuvasti alkoholinhuuruisessa ympäristössä, sinun hyvinvoinnista puhumattakaan. Sun hyvinvointi on lapsenkin hyvinvoinnille tosi tärkeää.
Kerää ensin todisteet miehen alkoholismista ja epäluotettavasta vanhemmuudesta.
Sitten eroa!
Lastenvalvojan luona esitä todisteet ja vaadi yksinhuoltajuutta.
Alkoholistin kanssa eläminen on helvettiä! Pelasta itsesi ja lapsesi ja elämäsi.
Nimim. Kokemusta on
Nuouudessa eräällä kesisuomalaisella pikkupaikkakunnalla kaverin isä harrasti tuota piilokännäystä. Mies muuttui "pannuhuoneessa käynnin" jälkeen kerta kerralta vähemmän juroksi. Mutta olihan se kauhea kuvio ja noloa muulle perheelle. Kaveri osasi jo naureskella asialle, mutta tuskin perheen äitiä paljon nauratti. Vieraalle se oli kuin huonoa puskafarssia olisi katsellut. Ja näitä on maa täynnä. Sympatiat ap:lle, älä katso tilannetta liian pitkään läpi sormien.
oikeuskäytäntö, yksinhuoltajuus vai yhteishuoltajuus, miten lapsen ja juovan vanhemman tapaamiset on järjestetty?
Minun ex-mies oli pahasti juoppo, ei kaappijuoppo mutta piilojuoppo. Hän piilotteli pullojaan muun muassa minun luistimien sisälle, villasukkaan joka oli hänen saappaissaan vajassa. Pihamme pensaisiin, takin taskuihin ja joka paikkaan. Hän oli vittumaisista vittumaisin ihminen jonka joku edes voi synnyttää kivuillaan.
Eroa ja tee lapsille muuttoilmoitus. Sinusta tulee lähivanhempi, kun on sama osoite kun lapsella.
Sitten et tee tapaamissopimusta, ja ilman sitä, isä ei voi vaatia tiettyyn aikaan tapaamista. Lastenvalvojalle ilmoitat, että vaadit valvotut tapaamiset päihteiden takia. Eli et estä tapaamista, vaan turvaat lapselle sen tapaamisen.
Eikä juopot yleensä saa aikaan mitään. En usko, että on vaatimassa mitään tapaamisia, jos ei kaupan päälle tule vaimo samalla pitämään lapsesta huolta. Jokainen aikuinen tekee omat päätökset, ja sinun tuleva exä on päättänyt juoda itsensä hengiltä. Antaa mennä vaan.
Sano sille miehellesi että tulee pois sieltä kaapista juomasta ja juo ihan kuin kuka tahansa muu tuurijuoppo. Ei ole aikuisen miehen tapaista juoda piilossa. Kyllä se kuuluu tehdä näkösällä.
iha ok, mut ootteko kattonu simpsonit sarjasta jakson himo läski homer :D siinä esiintyy koko simpsonit perhe eli myös bart simpsons homer poika fanit saavat nauraa ja naurattaahan se tietty myös vaikka homerin läski kuteet ja muut :D kannattaa kattoo nopee
Vierailija kirjoitti:
Aloitus on 100% provo
Susta vaan tuntuu siltä, kun et oo tottunu.
Vierailija kirjoitti:
Minun ex-mies oli pahasti juoppo, ei kaappijuoppo mutta piilojuoppo. Hän piilotteli pullojaan muun muassa minun luistimien sisälle, villasukkaan joka oli hänen saappaissaan vajassa. Pihamme pensaisiin, takin taskuihin ja joka paikkaan. Hän oli vittumaisista vittumaisin ihminen jonka joku edes voi synnyttää kivuillaan.
Tiedän tunteen. Silloin ajattelin että tulen hulluksi toisen alkoholismin vuoksi.
Mies ei ikinä myönnä ottaneensa mitään, jos jotain löydän niin hän vain tuhahtaa. Lupaa aina olla selvinpäin muttei koskaan pidä lupaustaan.