Kevitsan kaivos lopettaa. Onko hyvä homma?
Bolidenin omistamat Kevitsan kaivos suljetaan ja miljardi-investointi perustaan. Syynä ilmeisesti kaivosveron nosto ja muut vastaavat syyt. Koskettaa toki paikallisia työntekijöitä mutta pitäisikö olla tyytyväinen että ympäristön turmelu loppuu vihdoinkin. Vihreä liike on pääsemässä tavoittesiinsa. Ks. https://www.lapinkansa.fi/boliden-irtisanoo-77-kevitsassa-ja-hylkaa-mil… ja https://yle.fi/a/74-20227970
Kommentit (2)
Boliden on sotajalalla. Sodankylässä on kyllä louhittavaa, vaikka malmi on köyhää. Malminetsintää lähialueella jatketaan.
Päälouhos olisi suljettu joka tapauksessa jossain vaiheessa. Kysymys onkin, olisiko elinkaarta jatkettu ilman veroa. Kuka tietää, paitsi Boliden? Ikävät uutiset olisi helppo laittaa kaivosveron piikkiin, ja kääntää tästä PR-häviö kaivosveroa kannattaville.
Lopettaa vuonna 2034. Mikään kaivos ei ole ikuinen.