Hyväksyisitkö jos tyttäresi alkaisi suhteeseen jossa on ns. valtaepätasapaino?
Esim. Rakkautta vain (Love Actually) leffassa Hugh Grantin näyttelemä pääministeri ihastuu taloudenhoitajaansa vai mikä siivoja se oli.
Eli siis tyttäresi alkaisi seurustella miehen kanssa jolla on paljon enemmän valtaa ja auktoriteettia kuin hänellä.
Kommentit (9)
Isänä mulla olisi mahdollisuus tasapainottaa tätä valtaa toiseen suuntaan. Mun tytärtä ei alistettaisi mitenkään. Kävisin vähän neuvottelemassa asioista.
Eihän valtaero ole paha asia, vaan luonnollinen asia. On toinen asia miten kohtelee toista.
Ei se, että toisella on vaikka yhteiskunnallista valtaa, tarkoita sitä että suhde olisi epätasa-arvoinen. Riippuu siis ihan täysin siitä miten toista kohtelee parisuhteessa
Vierailija kirjoitti:
Isänä mulla olisi mahdollisuus tasapainottaa tätä valtaa toiseen suuntaan. Mun tytärtä ei alistettaisi mitenkään. Kävisin vähän neuvottelemassa asioista.
Vetäisit miestä turpaan? Aggressiivinen iskä asialla?
Mistä sinä tietäisit, kummalla siinä suhteessa on enemmän auktoriteettia? Ei kaikkea voi päätellä ulkoapäin.
Mahdotonta kommentoida näillä lähtötiedoilla. Pitäisi tietää että minkälainen tämä mies on luonteeltaan.
Jos hän on rehellinen, korkean moraalin omaava mies, niin mikä ettei.
Vierailija kirjoitti:
sinuna häpeäisin että tyttäreni on oksettava h u o r a joka nussii keski ikäisiä sildenafilk y r p i ä, nielee niiden spermoja, nuolee oksettavaa karvaista paskaista hikistä peräaukkoa. bmw teki tyttöösi vaikutuksen joten nyt suussa on harmahtuneita perskarvoja ja munakarvoja.
Sinuna ampuisin itseni, koska en kestäisi olla tuollainen alkeellinen apina. Eikö maailmassa ole mitään mielenkiintoisempaa, syvempää tai tärkeämpää kuin se, ketä joku hässii?
No Love Actually oli joulusatu. Joku oikeasti luulee, että pääministeri seurustelisi taloudenhoitajan kanssa? Ei ihme, että ihmiset ovat niin tyhmiä...
Hyväksyisin tietty. Rakkaus ja se miten kohtelee toista merkitsee enemmän kuin joku statusero. N34