Missä tilanteissa olette soittaneet 24/7 avoinna olevaan päivystysapuun numeroon 116 117?
Itse olen soittanut äkillisessä ylämahakivussa, johon ei edes erittäin vahvat särkylääkkeet auttaneet. Neuvo oli mennä silloin suoraan yöllä päivystykseen. Hyvä, että menin. Oli isot sappikivet sappitiehyissä tukkimassa.
Kommentit (5)
Oon soittanut useammankin kerran. Syinä huoli omasta/lapsen terveydestä, mutta epäselvyys siitä, että kannattaako tämän takia lähteä päivystykseen. Esim. kerran oli paha rintatulehdus, ja tietenkin just yötä vasten alkoi kuume huidella lähemmäs 39, vaikka olin ab-kuurilla. En muista enää, mitä sain ohjeeksi sillon (tuli sillon rampattua päivystyksessä ja terkkarissa tuon takia monta kertaa), mutta on hyvä, että saa puhelimitse neuvontaa ja just tiedon siitä että pitääkö lähteä päivystykseen vai ei.
Kaks kertaa muistaakseni soittanut, eka kerralla satuttanut jalkani -> samalle päivälle lääkäri ja röntgen. Toka kerralla selän "nitkahdus", samalle päivälle lääkäri ja lääkitys kohdilleen ;-)
Olen saanut aina hyvää neuvoa ja puhelimessa on siis sairaanhoitaja. Monesti ovat olleet vanhemman kuuloisia, eli rutkasti kokemusta. Ja ohjeet ovat aina olleet tosi hyvät. Esim. miten annostellaan särkylääkettä ja onko syytä heti lähteä päivystykseen vai ei. Ohjeet ovat aina menneet nappiin eli päivystyskäynnit eivät todellakaan ole olleet turhia, silloin kun ovat sinne neuvoneet heti menemään. Ja jos ovat sanoneet, että voi jäädä kotiin, sekin ohje on mennyt oikein. On tosi hyvä, että on tuollainen palvelu aina avoinna, kun ei viitsi ruuhkauttaa mitään 112 tämmöisillä kysymyksillä ja oireilla, kun 112 on vain hätätapauksia varten, kun tarvitaan ambulanssia.
Juuri äskettäin sairastuin loppuillasta ja soitin sinne, onko syytä mennä päivystykseen, ja sain ohjeeksi mennä. Siellä oli myös tieto, että arvioitu odotusaika n. 45 min.
Päivystyksen vastaanottotiskiltä en päässyt eteenpäin vaan käskivät hakeutua aamulla omalle terveysasemalle, ja päivystys kuulemma ihan tukossa. Minut oli ohjattu sinne hoidontarpeen arviointia varten, ja arvio sitten oli tuo. Vaiva oli sellainen, johon hoitona on heti aloitettava antibioottikuuri. Järkevää olisi, jos siellä olisi paikalla joku hoitamassa tuollaiset nopeat ja helpot tapaukset, ettei tarvitsisi tuhlata kaikkien aikaa kahdesti.
Olen soittanut silloin, kun pissaaminen on ollut äärimmäisen kivuliasta, että pitääkö mennä päivystykseen sairaalaan vai odotanko seuraavan päivän terveyskeskusta. Neuvo oli mennä suoraan päivystykseen sairaalaan. Olikin sitten paha virtsatietulehdus ja antibioottikuuri aloitettiin heti.