Kuka Suomessa on rikas?
Herlinejä ei montaa ole, että se miljardööreistä.
Kommentit (9)
Jos sanon, että nettovarallisuus on enemmän kuin neljä miljoonaa, on suomalaisittain aika rikas.
Sellainen joka saa passiivisia tuloja vuodessa enemmän kuin keskiverto akateeminen tietotyöläinen vaikka vaan istuisi perseellään päivät pitkät.
Suomessa on tällaisia yksilöitä max. 10-20 tuhatta.
Oligarkkeja joilla varallisuus lasketaan sadoissa miljoonissa on alle 50 henkilöä mutta osa näistä ei edes vakituisesti asu Suomessa kuten Zabludovicz tai Wahlroos.
Epätasa-arvon magniifi, nimiä en halua kertoa, he ovat mahdollistaneet kaiken suomelle mustamaalamalla heitä vastustavia ja nöyryyttämällä niitä vaikka vastustaminen ei olisi liittynyt nöyryttämiseen ja ilkeyteen vaan kilpailuun. Näillä rikkailla ihmisillä ei ole kilpailukykyistä huumoria, heillä on vain ja ainoastaan ilkeää huumoria, olen ollut heidän seurassa varmistaakseen nämä juorut heidän ilkeydestä ja ne pitävät paikkansa, heidän seurastaan ei ole myös helppo lähteä, he vainoavat sillä kaikella mitä ne tietävät, niillä on muunmuassa vauva foorumin arkistoissa niin arkaa tietoa että joillain halkeaa pää kuin lukee tätä
Antti Aarnio-Wihurin varallisuus n.1,5 miljardia,että sillälailla.
Tämä magniifi myös esittää köyhää mutta samana päivänä voi olla oligarkkien kanssa illalla polttamassa pilveä ja esittämässä mitä on miehiään pilven polttelulla.
Rahaa tulee joka tuutista ja rahaa osataan käyttää väistäämättömästi koska on ekonomian tukijoita todellisilla rikkailla, varsinkin magniifilla. Ekonomian tasapainoinen ylläpito tuo rikkautta, se on oikeastaan magniifin salaisuus ja kun se tiedetään niin niiden perään mennään vainoamaan koska siihen liittyy Englannin Kruunu
Suomessa on noin 100 000 ihmistä joiden nettovarallisuus (mukaanlukien asunnot) ylittävät miljoona euroa. Se tekee jo 2% väestöstä.
Suomessa on noin 30 000 ihmistä joiden nettovarallisuus ylittää yli 2 miljoonaa euroa.
Noin 10 000 ihmistä joilla se ylittää 5 miljoonaa euroa. Nämä laskisin jo rikkaiksi, koska pääomatuloja tulee esim. 3 miljoonan osakesalkulla vuodessa enemmän kuin mitä presidentti tai pääministeri saa palkkaa - tekemättä yhtään mitään.