Miten saa pinttyneen lian takin hihasta pois?
Muulta lika lähtee kun takin pesee pesukoneessa, mutta molempien hihojen päihin jää tummaa likaa. Kannataako harjata juuriharjalla niitä likaisia kohtia?
Kommentit (13)
Liotus mäntynesteliuos-vesiseoksessa, harjaus
Takit aina pesulaan ja suojaus päälle hylkii likaa. vain treenitakit kotikoneeseen.
Juuriharja on liian karkea, käytä kynsiharjaa, pääsee paremmin kankaan lankojen väliin
Oletko kokeillut liottaa tahranpoistoainevedessä? Vanish Oxy Action. Sen jälkeen peset normaalilla pesuaineella ja huuhtelet. Voit liottaa niitä hihansuita pelkästään niin ei koko takki kastu.
Tahranpoistoaine vaikuttamaan ja sitten pesu.
Ei välttämättä enää pesun jälkeen lähde. Sapopisaippuaklla hankaus ja sitten pesu. Nyt taitaa olla jo myöhäistä. Takkeihin tulee esim autosta tahroja, jotka ei noin vain lähde pois.
Tahrat kannattaa ennen pesukonetta pestä tai käsitellä/laittaa muhimaan esim. marseillesaippualla tai ruokasoodaseoksella.
Sitten vasta koneeseen.
Menin ostamaan beiget talvihousut, lahkeet eivät puhdistuneet 30 asteessa, laitoin pesuainetta likaisiin kohtiin, annoin vaikuttaa, 40 asteessa, oli vähän puhtaammat. Ei ikinä kannata hankkia vaaleita toppavaatteita.
Mitä kangasta,mikä väri takissa ja mitä likaa?
Vierailija kirjoitti:
Menin ostamaan beiget talvihousut, lahkeet eivät puhdistuneet 30 asteessa, laitoin pesuainetta likaisiin kohtiin, annoin vaikuttaa, 40 asteessa, oli vähän puhtaammat. Ei ikinä kannata hankkia vaaleita toppavaatteita.
Joo,ostin ihka uuden valkoisen toppatakin. Eka ulkonakävely ja bussi meni ohi, loskan päältä ajoi ja takki täynnä ruskeita roiskeita. Ei enää valkoista. Ehdin kävellä kotoota ehkä sata metriä.
Aika usein vaate (pl. lukien esim. villa) kestää kuumemman pesun mitä ohjeessa on.
Ompelija pystyy myös peittämään 'tahroja' jos ne on vain esim. housun lahkeissa/hihansuissa lisäämällä samaa sävyä (tai miksei eri väristäkin) kangasta kaistaleet lahkeisiin/hihoihin.
Voi olla, että pesit jo lian kiinni kankaaseen, joten ei välttämättä lähde millään. Mahdollisesti voisit kokeilla kuitenkin vielä sappisaippuapalaa ja sillä hinkuttamista. Anna myös tarpeeksi pitkä vaikutusaika ennen kuin pistät takin koneeseen uudelleen.